kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

15. İstanbul Bienali’nin başlığı ve kavramsal çerçevesi açıklandı

7 Aralık 2016

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından önümüzdeki yıl 16 Eylül – 12 Kasım 2017 tarihleri arasında düzenlenecek 15. İstanbul Bienali‘nin başlığı ve kavramsal çerçevesi belirlendi.

Küratörlüğünü Elmgreen & Dragset sanatçı ikilisinin üstlendiği bienalin başlığı “iyi bir komşu” olarak açıklandı.

Michael Elmgreen ve Ingar Dragset Salon’da düzenlenen basın toplantısında bienalin başlığı hakkında, “iyi bir komşu, ev kavramını farklı açılardan ele alacak: gündelik deneyimler yoluyla davranış rutinlerinin ve değerlerin oluştuğu bir alan olarak tanımlanan ev, aynı zamanda bir aidiyet — bir “kök salmışlık” — duygusunu ortaya çıkaran bir yer. Bu sergi, özel alanlarla ilişkilenen farklı yaşam tarzlarını ve içinde yaşayanlar olarak bizlerin evdeki alanları en iyi şekilde kullanma ve kişiselleştirme biçimlerimizi araştıracak. Böylece, evin nasıl da farklı kimliklere dair ipuçları barındırabileceğini ve tarih boyunca kendini ifade etmenin bir aracı olarak nasıl işlev gördüğünü inceleyecek,” açıklamasını yaptı.

Ayrıca 15. İstanbul Bienali’nin grafik tasarımcısı Rupert Smyth‘in birçok sanatçıyla beraber hazırladığı açık hava tanıtım kampanyasının görselleri de ilk defa basın toplantısında gösterildi. İngiltere’den Brezilya’ya Almanya’dan ABD’ye birçok farklı yerdeki kültür kurumlarının işbirliğiyle gerçekleştirilecek bu uluslararası kampanya, ev ve mahalle kavramlarının tüm dünyada nasıl bir değişime uğradığının altını çizecek.

15. İstanbul Bienali’nin basın ön izlemesi 13 – 15 Eylül 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Farklı mekânlara yayılacak bienalde sergilerin yanı sıra performanslar, film programı ve konuşmalar da düzenlenecek.