kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

“Psikiyatri alanına sanat yaklaşımı” rezidans programı

7 Aralık 2016

The Van Abbemuseum ve GGzE (Mental Health Care Institute Eindhoven), 2 Ekim – 2 Aralık 2017 tarihleri arasında psikiyatri alanında sanat stratejileri üzerine bir rezidans programı düzenliyor.

Eindhoven‘da gerçekleşecek rezidans programına sanat, toplumsal sanat, katılımcı sanat, sanat ve bilim, sosyal tasarım ve ilgili alanlarda çalışan tüm sanatçılar rezidans programına başvurabiliyor. Başvurular  15 Ocak 2017 tarihine dek devam ediyor.

Stres kaynaklı depresyon, tükenmişlik, kişilik bozuklukları, takıntılar gibi hastalıkların günümüzde artışı ile birlikte mental sağlık konusu daha da önem kazandı. Psikiyatrik hastalıklar ile mücadele eden kişiler hala bazı topluluklar tarafından kısmen ötekileştiriliyor.

Psikiyatri alanı ise bu tür toplumsal sorunları çözebilmek adına disiplinlerarası çözümler üretmeye çalışıyor. Yenilikçi sanatsal stratejiler psikiyatrinin toplum nezdindeki algısını değiştirmek için kritik bir rol üstleniyor.