kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

16. Uluslararası Bodrum Bale Festivali başlıyor

30 Temmuz 2018

16. Uluslararası Bodrum Bale Festivali, bu yıl 1 – 15 Ağustos 2018 tarihleri arasında Bodrum Antik Tiyatrosu’nda gerçekleştirilecek.

Bale sanatının uluslararası arenada başarılı temsilcilerinin izleneceği festivalin 1 Ağustos Çarşamba akşamı gerçekleştirilecek açılışı; dünyanın en beğenilen bale eserlerinden biri olan ve 35’ten fazla ülkede sergilenen “Zorba” balesi ile gerçekleşecek.

Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen, Nikos Kazancakis’in dünyaca ünlü başyapıtı, Mikis Theodorakis‘in müziği, Lorca Massine‘nin metni ve koreografisi ile hayat buluyor.

3 Ağustos Cuma akşamı, İspanya’dan gelen ve üç kardeşin; Rosario, Ricardo, José Castro Romero’nun kurduğu “CastroRomeroFlamenco” topluluğu, kendi müzikleri ve koreografileriyle “Esencia Flamenca” adlı performanslarını sahneye taşıyacaklar.

8 Ağustos Çarşamba akşamı Viyana Devlet Opera Balesi Birliği klasik balenin en güzel örneklerinden bir performans sahneleyecekler. Birçok klasik baleyi sahneye taşıyan ünlü koreograf Marius Petipa’nın adımlarını sahneye koyan performans, koreograf Mihail Sosnovschi imzası taşıyor.

11 Ağustos Cumartesi akşamı İstanbul Devlet Opera ve Balesi bale sanatçıları tarafından “Don Kişot” balesi sahnelenecek. Miguel de Cervantes’in aynı adlı romanından hareketle Marius Petipa’nın adımları ile sahnelenen eser, Ludwig Minkus’un müzikleri ile balenin büyüsünü sahneye taşıyacak.

Festivalin kapanış gecesinin Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu tarafından, 2015-2016 DOB sanat sezonunda dünya prömiyeri gerçekleştirilen ve seyirciden büyük ilgi alan “Frida” seyirci karşısına çıkacak. 15 Ağustos Çarşamba akşamı sahnelenecek bu eserin müzikleri Arturo Marquez, Jose Pablo Moncayo ve Aksel Akın’a, koreografisi ise Özgür Adam İnanç’a ait.