kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

17. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali Keşif Yarışması filmleri açıklandı

11 Ocak 2018

İş Bankası Maximum Kart ana partnerliğinde bu yıl 17.’si düzenlenecek !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali‘nin Uluslararası Keş!f Yarışması’nda yarışacak filmler, belli oldu.

12 ülkeden toplam 9 filmin gösterileceği yarışmada jüri, “yılın en ilham veren yönetmeni”ni seçecek. İlk ya da ikinci filmini yönetmiş yönetmenlerin filmlerinin yarıştığı Keş!f bölümünde, ABD, Avustralya, Brezilya, Estonya, Fransa, Güney Afrika, Gürcistan, İran, İsveç, Lüksemburg, Portekiz ve Türkiye’den toplam 9 film, 5.000 Amerikan Doları değerindeki Keş!f Ödülü için jüri karşısına çıkacak.

Uluslararası Keş!f Yarışması bu yıl da genç ve başarılı kadın yönetmenlerin varlığıyla dikkat çekiyor. Shevaun Mizrahi’nin hipnotize edici filmi “Distant Constellation / Uzak Evren”; İranlı Sadaf Foroughi’nin ilk uzun metrajlı filmi “Ava”; Alman sanatçı ve yönetmen Helena Wittmann’ın filmi “Drift / Sürüklenme”, Güney Afrikalı Jenna Cato Bass’ın ikinci uzunu “High Fantasy / Aşkın Fantezi”; Gürcistanlı Ana Urushadze’nin ilk uzunu “Scary Mother / Korkunç Anne” ve İsveçli Rojda Şekersöz’ün “Beyond Dreams / Rüyaların Ötesinde” adlı filmi, seyirciyi geleceğin yaratıcı kadın yönetmenleriyle tanıştırıyor.

Yarışmada ayrıca Brezilyalı João Dumans ve Affonso Uchoa ikilisinin Rotterdam ve San Sebastián‘da yarışan ilk uzun kurmacaları “Araby / Arap”; Bertrand Mandico’nun festivallerin ençok konuşulan filmlerinden birine imza attığı, Jean Genet’ye selam çakan kurmacası “Les garçons sauvages / Vahşi Oğlanlar” ve Portekizli Pedro Pinho’nun “The Nothing Factory / Hiçlik Fabrikası”, Uluslararası Keş!f Yarışması’nın merakla beklenen diğer filmleri.