kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

18. Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali Uzun Metraj Film Yarışması başvuruları başladı

31 Mayıs 2018

Kültürlerarası Transfer Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali, bu yıl 14 – 19 Ekim 2018 tarihleri arasında Frankfurt’ta 18. kez seyirciyle buluşacak.

2017-2018 Türkiye yapımı filmlere açık olan Frankfurt Türk Film Festivali’nin, Uzun Metraj Film Yarışması’na katılmak isteyen film sahipleri festivalin web sitesindeki online başvuru formu ile en geç 25 Haziran Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar serapla@yahoo.com adresine başvuru yapmaları gerekiyor.

Sinema aracılığıyla Türkiye ve Almanya toplumları arasındaki ekonomik ve kültürel paylaşımı artırmayı ve birlikte yaşam kültürüne katkıda bulunmayı amaçlayan festival, her yıl Türkiye sinemasının nitelikli örneklerini Almanya’da geniş kitlelerle buluşturuyor. Festival kapsamında bir Türk filmleri yarışması düzenleniyor. Sinemamızın uluslararası planda temsiline ve tanıtımına katkıda bulunmayı hedefleyen “Alman Sinemacılar Gözüyle Türk Filmleri Yarışması”nda Türkiye Jürisi tarafından seçilen uzun metraj filmler Alman sinemacılardan oluşan jüri tarafından değerlendiriliyor. Kazananlara takdim edilecek olan Altın Elma Ödülleri bu yıl 7. kez sahiplerini bulacak.

Yapımcı ve yönetmen Gani Müjde, yönetmen Ezel Akay, yapımcı Şükrü Avşar, sinema yazarı Mehmet Açar, kurgucu Çiçek Kahraman, oyuncu Vildan Atasever, oyuncu Tarık Ünlüoğlu’ndan oluşan Türkiye Jürisi tarafından seçilerek yarışmaya alınacak uzun metraj filmler, Alman sinemacılardan oluşan jüri tarafından değerlendirilecek. Alman Jürisinin değerlendirmesi sonucunda belirlenecek olan “En İyi Film”, “En İyi Yönetmen”, “En İyi Senaryo”, “En İyi Görüntü Yönetmeni”, “En İyi Müzik”, “En İyi Kadın Oyuncu” ve “En İyi Erkek Oyuncu” kategorilerindeki 7. Altın Elma Ödülleri, 18. Türk Film Festivali’nin kapanış töreninde sahiplerini bulacak.

Filmhaus Frankfurt, ABG/Saalbau GmbH, Amt für Kommunikation und Stadtmarketing Frankfurt, T.C. Frankfurt Başkonsolosluğu, Kültür Ateşeliği, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Hessisches Ministerium für Wissenschaft und Kunst desteği ile gerçekleştirilecek olan Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali, TÜRSAK Vakfı iş birliği ile sinemaseverler ile buluşacak.