kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

3. İstanbul Photobook Festival başlıyor

3 Mayıs 2018

3. İstanbul Photobook Festival, 4 – 6 Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleşiyor. Festivale, uluslararası fotoğraf kitabı tasarımcıları, fotoğraf kitabı editörleri, kendi kitabını yayınlayan fotoğrafçılar ve yayınevi sahipleri katılıyor.

Program içerisinde uluslararası fotoğraf kitabı sergilerinin izlenebileceği gibi, festival davetlilerinin gerçekleştireceği fotoğraf kitabı atölyeleri, seminerler, sanatçı konuşmaları ve fotoğraf kitabı değerlendirmeleri olacak. Ayrıca Türkiye’de üçüncü defa verilecek Fuam Maket Kitap Ödülü ile Türkiye’deki fotoğraf kitabı ortamının güçlendirilmesi hedefleniyor.

Fuam Maket Ki̇tap Ödülü 2018 jürisi yazar, küratör ve sanatçı David Campany (Birleşik Devletler), fotoğrafçı ve el yapımı fotoğraf kitapları uzmanı Kazuma Obara (Japonya), bağımsız yayıncılık ve sergiler üzerine odaklanan ve Atina’da yer alan bir mekan olan VOID‘un kurucularından  Myrto Steirou (Yunanistan), İstanbul Fotoğraf Kitabı Festivali’nin ve FUAM’ın direktörü, sanatçı ve akademisyen Yusuf Murat Şen ve MAS Matbaa yöneticisi ve MASA Yayınevinin kurucusu Ufuk Şahin‘den oluşmaktadır.

Ana mekanlarının Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fındıklı Yerleşkesi  ve MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi Tek Kubbe Salonu olacağı  3. İstanbul Photobook Festi̇val, çağdaş fotoğraf alanında üretim yapan Türkiye’den genç sanatçıların görünürlüğünü sağlayarak; fotoğraf kitabı yayını üreten kurumları, bağımsız oluşumları, inisiyatifleri ve kendi yayınlayanları bir araya getirmek amacını taşımakta ve FUAM’ın geçen 2 senedir gerçekleştirdiği fotoğraf kitabı atölyelerde üretilen 70’e yakın fotoğraf kitabını yurt içi ve yurt dışı fotoğraf izleyicisiyle buluşturmayı amaçlamaktadır.