kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

4. Uluslararası Mardin Bienali destek bekliyor

18 Ocak 2018

İlk kez 2010 yılında gerçekleştirilen ve gerçekleştirildiği yıldan itibaren hem bulunduğu coğrafyada hem de küresel ölçekte önemli başarılar elde eden Uluslararası Mardin Bienali, bu yıl “Sözden Öte” başlığı ile 4 Mayıs – 4 Haziran 2018 tarihleri arasında 4. kez gerçekleştirilecek.

Bu yıl İstanbul, Venedik, Sao Paolo, Sydney gibi birçok uluslararası bienalin içinde yer aldığı Uluslararası Bienal Derneği‘ne üye olmaya hak kazanan Mardin Bienali, Döne Ötyam‘ın direktörlüğünde Fırat Arapoğlu, Nazlı Gürlek ve Derya Yücel‘den oluşan küratöryel ekip tarafından hazırlanıyor. Bienal’de 40’a yakın sanatçı, Mardin kentinin tarihi mekanlarını, müşterek bir alanın ve ortak bir dilin üretimini araştıran sanatsal platformlara dönüştürecek.

Mardin Bienali’ni düzenleyen ekip, Bienal’in gerçekleşmesi için gereken finansal kaynağın yaratılması adına bir bağış kampanyası başlattı. Fongogo’da başlatılan kampanya ile isteyen herkes 50 TL ile 10.000 TL arasında Bienal’e katkıda bulunabiliyor.

“Sözden Öte” başlığını taşıyan bu Bienal’de, sözün ötesinde vücut bulan sanat eserleri bir araya getiriliyor. Birbirleriyle etkileşimli üç tematik bölümden oluşacak olan etkinlikte, Fırat Arapoğlu’nun küratörlüğündeki “Sonsuz Bakış”, Nazlı Gürlek’in küratörlüğündeki “Beden Dili” ve Derya Yücel’in küratörlüğündeki “Sınırlar ve Eşikler” başlıklarının altında, çok sayıda Türkiyeli ve uluslararası sanatçının eserleri sergilenecek.

İzleyicilere, dil, din, ırk, cinsiyet, yaş farklılıklarının ötesinde bakışın, bedenin ve mekânların diliyle bir sanat deneyimi yaşatmayı hedefleyen Bienal, sanatın görsel, bedensel ve mekânsal anlatım dilini ve kapsayıcı ve birleştirici gücünü Mardin’e taşıyacak. Sergilenecek sanat eserlerinin yanında, yerel halktan çocuk ve kadınlarla drama ve hareket atölyeleri, çocuklara yönelik görsel sanat atölyeleri ve film gösterimleri düzenlenecek.

Bienal’de kullanılması düşünülen mekânlar arasında, binlerce yıllık toprağın üzerinde uzanan Mardin’in tarih ve hikaye yüklü mekânlarından Alman Karargahı, bir hamam, Mardin Müzesi Galerisi, Revaklı Çarşı Dükkanları ve Marangozlar Kahvesi bulunuyor.