kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

5533’te yeni sergi: “bedtime lullaby dinlendirici crackling fire çamurdan ev yapımı 3 hours full HD 4K”

30 Haziran 2022

5533, 14 Haziran – 9 Temmuz 2022 tarihleri arasında Fırat İtmeç’in “bedtime lullaby dinlendirici crackling fire çamurdan ev yapımı 3 hours full HD 4K” başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sanatçı, bu sergide neredeyse her gece uykuya dalabilmek için zihninde birtakım nesnelerle inşa ettiği derme çatma barınakları, huzurlu bir yuvanın peşine düşerek fiziksel dünyaya taşıyor.

Sanatçı, çocukluğun bitmesiyle geride kalan yerleşik sıcak yuvasının ve doğayla kurduğu daha dolaysız ilişkinin yerini tutabilecek nesneleri, uyku yerlerini inşa etmekte kullanıyor. Bunu, bazı yerlerde asıl arzusuna uygun olarak işlenmemiş malzemeler ve ilkel yöntemlerle, bazense organik yaşamı taklit eden, insanın yabancılaşmasını dindirmeye yönelik ürünlerle yapıyor. Şehir alışkanlıklarını tek gecelik mülklerinde de sürdürüyor; dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı yuvasını koruyor, ortamı konforlu hale getirmek için kişisel eşyalarla donatıyor ve yer kendine ait olsun diye etrafını tılsımlarla süslüyor. Barınaklar, uykuya dalma anıyla bölünen sahipsiz kalıntılar olarak mekânda bir arada duruyor.