kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

6. Pembe Hayat KuirFest başladı

14 Ocak 2017

6. Pembe Hayat KuirFest12 – 19 Ocak 2017 tarihleri arasında Ankara’da Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Haymatlos Mekân’da, 26 – 28 Ocak 2017 tarihleri arasında ise İstanbul’da Pera Müzesi, Fransız Kültür Merkezi ve Feminist Mekân’da ücretsiz olarak gerçekleşecek.

Festival, kapılarını 66. Berlin Film Festivali’nden Teddy Ödülü’yle dönen Şili yapımı Asla Yalnız Olmayacaksın film gösterimiyle açıyor. Gösterim programında her yıl olduğu gibi bu yıl da dünya festivallerine damgasını vuran belgesel, kurmaca ve kısa filmler, sinema tarihinin kuir hazineleri ve çok özel seçkiler yer alıyor.

Festival farklı bölümlere yer verecek

6. Pembe Hayat KuirFest programında ünlü yazar ve aktivist James Baldwin için özel bir bölüm yer alacak. Ayrıca festival yönetmen ve küratör Marie Losier’yi filmlerinden oluşan iki seçkiyle ağırlıyor.

Festivalin yoğun ilgi gören bölümlerinden ‘qÜLT’ ise Cheryl Dunye imzalı Karpuz Kadın (Watermelon Woman, 1996), 25. yılı için özel hazırlanan kopyasıyla Paris Yanıyor (Paris is Burning, 1990) ve Ingmar Bergman’ın “hayatımda gördüğüm en sıradışı film”  diye tarif ettiği Jason’ın Portresi’ne (Portrait of Jason, 1967) ev sahipliği yapıyor.

Türkiye’den uzun metrajların gösterildiği ‘Ğ’ bölümünde, geçen yıl !f İstanbul’da Keş!f ödülünü kazanan Veşartî (Gizli, 2015), Rüzgâr Buşki’nin Gezi Direnişi ve onu takip eden süreçte LGBTİ bireylerin rolünü anlatan belgeseli #direnayol (2016) ve Serkan Çiftçi’nin KuirFest’te Dünya prömiyerini gerçekleştirecek filmi Gacı Gibi (2016) gösterilecek.

Kısa Film Festivali

Programda bu yıl kısa film seçkilerine geniş yer ayrıldı. ‘Kuir Kısalar Yarışması’ filmlerinin yanı sıra, arşiv ve bellek arasındaki oyunbaz ilişkiye odaklanan ‘arşiv-i lubun’ ve Türkiye’den kısaların gösterileceği bölüm de sinemaseverlerin ilgisini çekecek seçkiler.

Kuir Diziler

Festival, son zamanlarda LGBTİ karakterlere ve hikâyelerine ev sahipliği yapan en önemli bağımsız dijital mecralardan biri haline gelen internet dizilerine de ‘Kuir Diziler’ bölümü ile mercek tutacak.