kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

6. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali başvuruları başladı

28 Mart 2016

30 Eylül – 6 Ekim 2016 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek “6. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali” başvuruları başladı. Festivalin bu yılki teması “Yoksulluk” olarak belirlendi. Festival kapsamında hem uzun metraj hem de kısa metraj yarışmaları düzenlenecek.

Uluslararası Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması daha önce Türkiye’de ticari gösterime girmemiş, televizyon kanallarında gösterilmemiş veya herhangi bir formatta ticari satışı, dağıtımı veya yayını gerçekleşmemiş filmlerin katılımına açık. Başvurular 15 Temmuz‘a kadar devam edecek, yarışmanın kazananı ise 10.000 Euro para ödülü alacak.

Uluslararası Altın Terazi Kısa Film Yarışması ise 20 dakikayı aşmayan kurmaca ve animasyon kısa filmleri katılımına açık. Başvurular 15 Temmuz‘a kadar devam edecek, yarışmanın kazananı ise 2500 Euro para ödülü alacak.

Prof. Dr. Adem Sözüer’in başkanlığını yaptığı festival, Sözüer’in ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘nin öncülüğünde faaliyetlerine başlamıştı.  Her yıl belirlenen tema çerçevesinde hukuk, adalet, demokrasi ve özgürlük konuları disiplinlerarası işleniyor. Festival; suç, ceza ve adalet eksenindeki konularındaki toplumsal bilinci sinema aracılığıyla arttırmayı hedefliyor.

Festival’in danışma kurulu yönetmen Korkan Bozkurt, reklamcı Levent Erden, tiyatro eleştirmeni Yaşar İlksavaş, yapımcı Bilal Kalyoncu, yazar Yekta Kopan, oyuncu Serra Yılmaz ve yönetmen Derviş Zaim’den oluşuyor.