kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Ak-sayanlar sergiye dönüşüyor

11 Mart 2021

Art Unlimited tarafından 2017 yılından bu yana düzenli olarak yayımlanan ve üretimlerini farklı alanlarda sürdürenlerin diyaloglarından oluşan Ak-sayanlar serisi; farklı alanlarda üretimlerini sürdürenlerin ortak çalışmalarıyla filizlenen yeni birliktelikleri ve çalışma pratiklerini görünür kılmayı hedefliyor.

x-ist iş birliğiyle matbu dergi ortamından sergi mekânına taşınan Ak-sayanlar, 11 Mart – 17 Nisan 2021 tarihleri arasında x-ist’te yer alacak. Sergiyi, Merve Akar Akgün ve Çınar Eslek hazırlıyor.

“Sanat ve sanatla ilişkilenen farklı disiplinler bugün nasıl yan yana gelebilir?” sorusu etrafında, Merve Akar Akgün ve Çınar Eslek tarafından oluşturulan Ak-sayanlar serisi, vesile olduğu birliktelikleri daha sıkı dokumak, alanlar arası beslenme olanaklarını ve ilişkilenme şekillerini incelemek üzere dergi mecrasından çıkarak sergiye dönüşüyor.

Seri için bir araya gelen yazar, yönetmen, şair ve sanatçılar dergi sayfalarında geliştirdikleri diyalogları sergi hazırlığı sürecinde yeni soru, form ve kavramlar ile mekâna göre yeniden biçimlendiriyor. Sergi mekânına yayılan sekiz farklı karşılaşma kimi zaman ortak, kimi zaman da dergide yer alan diyaloğun çağrıştırdığı ayrı ayrı üretimlere evriliyor. Katılımcıların bireysel tecrübeleri, ortaklıkları ve diyaloglar arası ilişkiler sergide farklı kesişmelere olanak sağlıyor.

Sergi kapsamında gerçekleşecek olan söyleşi, gösterim ve performanslar olası karşılaşmaları çoğaltmayı ve izleyicilerle/katılımcılarla birlikte düşünmeyi hedefliyor.

Katılımcılar:
Ece Eldek ve Emin Alper
Ferhat Özgür ve Süreyyya Evren
Kemal Özen ve Şebnem İşigüzel
Kirkor Sahakoğlu ve Tayfun Pirselimoğlu
Murat Palta ve Gülfem Pamuk
Neriman Polat ve Sema Kaygusuz
Orhan Cem Çetin ve kendisi
Pınar Öğrenci ve Fırat Demir