kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Alev Ebüzziya’nın Toprak sergisi Baksı Müzesi’nde

18 Haziran 2018

Baksı Müzesi, 19 Haziran – 20 Ekim 2018 tarihleri arasında Haldun Dostoğlu küratörlüğünde hazırlanan ve Alev Ebüzziya’nın modern seramik formlarıyla geleneksel üretimin aynı çatı altında buluşmasını sağlayan “TOPRAK” sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi, QNB Finansbank desteğiyle düzenleniyor.

Sergi, binlerce yıldır sürüp giden toprakla boğuşma ve toprağı verimli kılma kavgasının kısa bir öyküsünü yazmaya çalışıyor. Seramik sanatına odaklanan Amerikalı yazar Garth Clark, Ebüzziya’nın büyüleyici ve havada süzülüyormuş hissi yaratan çanaklarına dair; “Alev’in çanakları, tıpkı sanatçının kendisi gibi; doğuştan zarif, içten ve ilk bakışta anlaşılmasa da derin bir şekilde tutkuludurlar” demiştir. Yerel çömleklerde ise, Anadolu kadınının buram buram toprak kokan ellerindeki tutkuyu görmemek ve hissetmemek imkânsızdır.

Sergide görülen Ebüzziya eserleri Kemal Servi koleksiyonundan, geleneksel çömlekler ise Baksı Müzesi ve Hüsamettin Koçan koleksiyonlarından derlendi. Sanatçının neredeyse her döneminden eserlerini 2001 yılından beri büyük bir tutkuyla toplamaya çalışan Servi gibi, Koçan’ın da yerele, zanaata, geleneksel objelere olan tutkusu sayesinde oluşturduğu koleksiyon bu serginin kaynağı oldu.

Alev Ebüzziya çanakları ve yerel çömleklerle birlikte, Ali Kazma’nın Ebüzziya’nın atölyesinde çekmiş olduğu “Studio Ceramist” adlı video işi de “TOPRAK” sergisinde gösterilecek.