kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

İstanbul Bienali ve Whitechapel Gallery’den “KIRSAL” başlıklı etkinlik serisi

18 Haziran 2018

İstanbul Bienali ve İngiltere’nin en köklü sanat kurumlarından Whitechapel Gallery, iki yıl sürecek olan “KIRSAL” başlıklı etkinlikler serisi için işbirliği yapıyor.

İşbirliği kapsamındaki ilk etkinlik, 18 Haziran Pazartesi günü 16.00 – 20.15 saatleri arasında Salon İKSV‘de gerçekleşecek bir oturum. İstanbul Bienali’nin ev sahipliğinde düzenlenecek oturumla İstanbul’a taşınacak KIRSAL tartışmaları, pek çok büyük kentin yüksek kiralar, yoğun yapılaşma ve artan kirlilik sonucunda giderek yaşanmaz hale gelmesi, kırsalın ise ütopyacı bir potansiyel olarak öne sürülüp sürülemeyeceğine sanatın verebileceği
yanıtlara odaklanıyor.


“Kırsaldan Düşünmek” ve “Kırsaldan Öğrenmek” başlıkları altında düzenlenecek oturumlarda kent ve kırsalın arasındaki karmaşık ilişki ile kültür-sanat çevresinin soruna yaklaşımı, farklı sanat ve küratörlük pratikleri bağlamında, çeşitli inisiyatifleri tecrübelerinden hareketle tartışılacak. Farklı coğrafyalarda kırsala ilişkin aciliyet gerektiren sorular hakkında düşünen sanatçı, araştırmacı ve profesyoneller bir diyalog içinde deneyimlerini paylaşacak.

Program
16.00-17.00
Açış konuşmaları
Rosemary Shirley & Sezai Ozan Zeybek

18.30-18.45
Kahve arası

17.00-18.30
Kırsaldan Düşünmek
Moderatör: Jane Scarth
Wapke Feenstra, Chelsea Pettitt & Lotte Juul Petersen, İz Öztat & Belkıs Işık

18.45-20.15
Kırsaldan Öğrenmek
Moderatör: Zeyno Pekünlü
Aslıhan Demirtaş, Dürtük Kolektifi, Birbuçuk Kolektifi, Tangör Tan, Fernando García-Dory