kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Ali Emir Tapan 20 performans sanatçısı arıyor

20 Ocak 2017

Performistanbul‘un yeni sezondaki ilk etkinliği Ali Emir Tapan’ın Biz Hava Filizlenen Tohumlarız performansı 28 Ocak Cumartesi günü The Pill’de seyirci ile buluşuyor. Sanatçının yaklaşık 20 performans sanatçısı ile gerçekleştireceği performansta, performansçı olarak yer almak isteyen, performansa ilgi duyan herkes info@performistanbul.org adresine e-posta atarak başvurabilir.

Performistanbul ve The Pill işbirliği ile gerçekleşen Biz Hava Filizlenen Tohumlarız performansıbir kitle dinamikleri araştırması ve saldırganlık içermeyen şiddet ayini önerisi sunuyor. 6 saatlik performans; protestolar, kutlamalar, terör olayları sonrasındaki kitlelerin tek bir vücut olarak etkileşimleri gibi birçok tepkisel kitle hareketini dayatan güncel gerçekliğimizi göz önünde bulundurarak ortaya çıkarılmış dönüşümsel bir deney olarak karşımıza çıkıyor.

Ayrıca sanatçının cep telefonuyla kaydettiği video, izleyiciye şamanistik ritim eşliğinde animistik bir dönüşüm sunuyor. Video eşliğinde gerçekleşen performansta, davulcular, senkronize olarak ya da kakofoni yaratarak 6 saat süreyle aralıksız ritim çalıyorlar. Performansçılar bir “mosh-pit” başlatarak, 6 saat süreyle ritüeli mekanda canlandırıyorlar. Bu süre içinde performans ile video birlikte var oluyor ve izleyici gözlemleyerek veya eşlik ederek performansa dahil oluyor.