kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Ankara Rahmi M. Koç Müzesi, Safranhan ile birlikte müze binasını ikiye katladı

8 Haziran 2016

Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı, zamanında Ankara’daki ticari hayatın en önemli semtlerinden olan Tarihi At Pazarı bölgesini canlandırıcı çalışmalarına tarihi Çengelhan ve Çukurhan’ın ardından bir yenisini daha ekledi. Tarihi 16. yüzyıla kadar uzanan Safranhan, 4 yıllık bir süreçte restore edilerek sanat ve turizm dünyasına kazandırıldı.

Toplam 42 oda ve sergileme alanlarının bulunduğu tarihi yapı, Ankara Rahmi M. Koç Müzesi’nin bir parçası olarak hizmet verecek. İçinde, merhum Mustafa V. Koç’a ithaf edilerek Koç’a ait eşyaların, kendi objektifinden vahşi yaşam fotoğraflarının, özel koleksiyonundan anı objelerinin ve kendisinin çok sevdiği model uçak ve planörlerin sergilendiği bir galerinin de bulunduğu müze, Safranhan’ın da eklenmesiyle iki kat büyüyerek Ankara’nın en geniş koleksiyona sahip ikinci müzesi oldu. Safranhan’da sergilenen parçalar arasında iletişim aletleri, havacılık makineleri ve objeleri bulunuyor.