kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin sahipleri belli oldu

8 Kasım 2021

Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı tarafından Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları desteğiyle bu yıl 6.’sı düzenlenen Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin sahipleri belli oldu.

‘Burası Radyo Şarampol’ adlı kitabıyla Şükran Yiğit, Roman dalındaki ödülün sahibi olurken, Şiir dalındaki ödül ‘Bir Uçurumun Haritası’ kitabıyla Alphan Akgül’e verildi. İlk Roman Vakıf Özel Teşvik Ödülü’nün seçici kurul tarafından uygun eser bulunmadığı için bu yıl verilmediği etkinlikte İlk Şiir Kitabı Vakıf Özel Teşvik Ödülü’ne ise ‘Türbülans’ kitabıyla Naile Dire değer görüldü.  

İletişim Yayınları’ndan çıkan “Burası Radyo Şarampol” adlı romanıyla Şükran Yiğit, 2021 Attilâ İlhan Roman Ödülü’nün sahibi oldu. Yaşamını Almanya’da sürdüren Şükran Yiğit’in yayınlanmış dört kitabı bulunuyor.  Seçici Kurul’un karar gerekçesi şöyle açıklandı: “Seçici Kurul, duru bir Türkçe ile kültürlerarası bir büyüme hikayesini, toplumsal duyarlılıkla  ele aldığı için eseri ödüle değer buldu.”

İlk Roman Vakıf Özel Teşvik Ödülü için açıklanan gerekçede ise şu ifadelere yer verildi: “İlk Roman Vakıf Özel Teşvik Ödülü kategorisinde bu yıl, ödüle lâyık eser bulunamamıştır.”

Şiir Ödülü Seçici Kurulu tarafından gerekçesi “2021 yılı Attilâ İlhan Şiir Ödülü, entelektüel bakışı, kavramsal yaklaşımı, manzumla mısra arasında günümüze uygun duyarlılıklarla ördüğü şiir anlayışı dolayısıyla, oy birliğiyle Alphan Akgül’e verilmiştir.” olarak belirtilen karar ile 2021 Attilâ İlhan Şiir Ödülü’nün sahibi  “Bir Uçurumun Haritası” isimli kitabıyla Alphan Akgül oldu.

2021 Attilâ İlhan İlk Şiir Kitabı Vakıf Özel Teşvik  Ödülü ise İthaki Yayınları tarafından yayımlanan “Türbülans” kitabıyla Naile Dire’ye verildi. Açıklanan gerekçede, “Sınırları aşmaya çalışan; yeni arayışlarla kadınlık durumunu ve kimlik sorgulamasını önemseyen deneysel tavrıyla 2021 yılı Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri ‘İlk Şiir Kitabı Vakıf Özel Teşvik Ödülü’nün oy çokluğuyla Naile Dire’ye verilmesi uygun bulunmuştur” ifadeleri yer aldı.