kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Aydın Gün Teşvik Ödülü’nün bu yılki sahibi Alican Süner

11 Ocak 2021

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Vakıf’ın kurucuları arasında yer alan opera sanatçısı Aydın Gün anısına 2012 yılında başlatılan Aydın Gün Teşvik Ödülü‘nün bu yılki sahibi 29 yaşındaki keman sanatçısı Alican Süner oldu. Aydın Gün Teşvik Ödülü, her yıl klasik müzik alanında gelecek vadeden 30 yaşın altındaki bir genç müzisyene 20 bin TL değerinde destek sağlıyor.

Aydın Gün Teşvik Ödülü’nün kazananı, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner başkanlığında, şef Rengim Gökmen, rejisör Yekta Kara, keman sanatçısı Cihat Aşkın, Borusan Sanat Genel Müdürü Ahmet Erenli ile İKSV Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Gürer Oymak‘tan oluşan seçici kurulun oy birliğiyle belirlendi. Alican Süner’e ödülü 49. İstanbul Müzik Festivali’nin açılış töreninde sunulacak.

Kuşağının öne çıkan kemancılarından, Mersin, 1992 doğumlu Alican Süner, ilk keman derslerini Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Lili Çumburidze’den aldı ve 2009’da Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan mezun oldu. 2011’e kadar Detmold Müzik Akademisi’nde Prof. Thomas Christian ile lisans eğitimi gördü. Sanatçı, yüksek lisans solistlik çalışmalarını ise Berlin Sanat Üniversitesi’nde Prof. Nora Chastain ile sürdürüyor. 2015 Max Rostal Yarışması ve XXII. Postacchini Yarışması’nda iki uluslararası birinciliğe lâyık görülen sanatçının Max Rostal Yarışması’nda Berlin Konzerthaus Orkestrası eşliğindeki Çaykovski konçerto yorumu, Almanya Kültür Radyosu’nda yayınlandı. Yarışmada dinleyici ödülünü de kazanan Süner, ayrıca Postacchini Yarışması İtalyan Cumhurbaşkanlığı Madalyası’nın yanı sıra 2018 Enescu Yarışması’nda iPalpiti Özel Ödülü, 2008 Mersin Gülden Turalı Keman Yarışması birinciliği ve 2010 Nevid Kodallı Genç Yetenekler Ödülü’nün de sahibi.

2016-2018 yılları arasında Berlin Filarmoni Orkestrası Karajan Akademisi’nde 1. Başkemancı Noah Bendix-Balgley ile çalışan Alican Süner, 2019-2020 sezonunda Berlin Komische Oper’in 1. Başkemancılığı görevini üstlendi. 2017-2019 yılları arasında Güher & Süher Pekinel’in “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” projesine dâhil oldu. Şimdiye kadar Almanya, İspanya, İtalya, Hollanda ve İsviçre’de solo konserler veren sanatçı, Berlin Filarmoni & Konzerthaus, Leipzig Gewandhaus, Verona Filarmoni gibi önemli salonlarda Konzerthausorchester, Liszt Oda Orkestrası, I Virtuosi Italiani gibi topluluklarla konserler verdi ve İstanbul Müzik Festivali, Ankara Müzik Festivali, Kissinger Sommer ve Musica Mallorca gibi önemli festivallerde yer aldı. Pierre Amoyal ve Ana Chumachenko gibi ünlü pedagogların ustalık sınıflarına katılan Süner, oda müzisyeni olarak Nora Chastain, Kolja Blacher, Troels Svane ve Adrian Oetiker gibi sanatçılarla aynı sahneyi paylaştı.