kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

“Solis Cinema Sessions” eğitim programı başlıyor

11 Ocak 2021

Yapımcı Müge Özen ve etkinlik yöneticisi İzlem Oktay tarafından kurulan SOCS, sinema profesyonellerinin ve sinema sektörüne adım atmak isteyenlerin kendilerini ve projelerini geliştirebilmeleri için “Solis Cinema Sessions” eğitim programını başlatıyor. Farklı sinemacıların konuk olacağı eğitimler, sinema yapmak isteyen herkes için geniş olanaklar sunuyor.

Bu ay itibariyle başlayacak çevrimiçi eğitimler, Şubat ayında başlayacak ve 8 hafta sürecek Proje Geliştirme Kampı ile devam edecek.

Sinema sektöründeki temel kavramlar, proje sunumu ve yapımcı bulmak gibi konulardaki eğitimlerle sinema sektörüne girmek isteyenlere yol göstermeyi amaçlayan SOCS programı, yıl boyunca yeni eğitimler de duyuruyor olacak.

Şubat ayında gerçekleşecek ve sadece beş projenin yer alacağı kampta, seçilen projeler senaryosundan bütçesine her yönüyle ele alınarak sektöre sunulacak hâle getirilecek. Orçun Behram, Nisan Dağ, Caner Özyurtlu, Ali Vatansever, Emine Yıldırım gibi yeni kuşaktan ödüllü sinemacıların da konuşmacı olarak yer alacağı programın yaz aylarında da tekrar edilmesi plânlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde Tallinn Black Nights Film Festivali’nde “En İyi Yönetmen Ödülü” kazanan “Bir Nefes Daha”nın yapımcısı olan ve geçen yıl en çok izlenen yerli filmlerden biri olan “Biz Böyleyiz”in uygulayıcı yapımcısı Müge Özen, ana akım ve ‘arthouse’ sinema konusundaki 15 yıllık deneyimini katılımcılarla paylaşacak. Avrupalı yapımcılara özel bir eğitim programı olan EAVE Workshop mezunu Özen, aynı zamanda İstanbul Film Festivali Köprüde Buluşmalar’da danışman olarak yer almış ve Galatasaray Üniversitesi’nde dört yıl boyunca film projesi geliştirme dersi verdi.

Yıllardır pek çok film ve tiyatro festivali organizasyonunda yer alan İzlem Oktay ise şu anda Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin koordinatörlüğünü yapıyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları yönetimi mezunu Oktay, aynı zamanda yapımcılık ile uğraşıyor.