kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Barın Han’da yeni sergi: ‘Naomi’

16 Mayıs 2022

Barın Han, 13 Mayıs – 12 Haziran 2022 tarihleri arasında yürütücülüğünü Eda Emirdağ’ın üstlendiği, Suzan Pektaş’ın ‘Naomi’ başlıklı üçüncü solo sergisine ev sahipliği yapıyor.

Naomi Iye Kargbo, Sierra Leone’den hayat dolu genç bir kadın. Ülkesini harap eden Ebola’dan 2015’te kaçarak, sınırsız bir kararlılık ve kafasında hayallerle İstanbul’a yerleşmiş. Sanatçının 2017’den bu yana hikayesini takip ettiği Naomi Iye Kargbo‘nun yolculuğu, sanatçının Naomi’nin izinden kendi portresini de arıyor.

Suzan Pektaş, görsel sanat ile belgesel dilinin kesiştiği noktada çeşitli ifade biçimlerini araştırmaya devam ederken kentsel dönüşüm, göç ve kadın politikaları ile ilgileniyor. Çalışmaları Courrier International, LFI Magazine, Leica Camera, Lens Culture, 6MOIS, RedMilk Magazine gibi uluslararası mecralarda basıldı ve yayınlandı, ayrıca çeşitli festivallerde sergilendi.

Göç, entegrasyon, hayal ve hayallerin coğrafyası gibi konular etrafında şekillenen proje, fotoğraf üzerinden insanı tanımaya çalışan ve onunla ilişkisini sanat pratiğine yansıtan sanatçının video, kolaj, yerleştirme gibi farklı disiplinlerden çalışmalarına yer veriyor.