kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Bedri Rahmi Eyüboğlu Retrospektifi

17 Nisan 2017

Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun eserleri, Pharmactive ana sponsorluğunda 7 Nisan- 30 Temmuz 2017 tarihleri arasında CerModern’de sergilenecek. İbrahim Örs ve Hanefi Yeter küratörlüğündeki sergi, “Sevmek Güzel Meslek” başlığıyla düzenleniyor.

Sergi, bugüne kadar yapılmış en kapsamlı Bedri Rahmi Eyüboğlu retrospektif sergisi olma özelliğini taşıyor. Sergide ilk defa sanatseverlerin karşısına çıkacak bazı eserlerin yanı sıra, sanatçının mektupları, fotoğrafları, özel eşyaları, farklı disiplinlerde yaptığı 200’ü aşkın eser yer alıyor.

Fovizm ve Kübizm etkisi altında ortaya çıkardığı hemen hemen her eserinde Anadolu’yu kendine has desenlerde yansıtan Eyüboğlu, gerek şiirlerinde, gerek resimlerinde ilerici ve çok yönlü üretme tutkunluğunu, halk sanatı sevgisiyle iç içe yorumlamış ve bu özelliğiyle Cumhuriyet Dönemi’nin en önemli çağdaş/ modernist sanatçılarından biri olarak kabul görmüştür.