kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Berlin’in En İyileri 35. İstanbul Film Festivali’nde

29 Şubat 2016

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından Akbank’ın desteğiyle yapılacak 35. İstanbul Film Festivali 7-17 Nisan tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Berlin Film Festivali’nin (Berlinale) ödüllü filmleri, 35. İstanbul Film Festivali’nde ilk kez izleyici ile buluşacak.

Berlin Film Festivali’nde bu yıl Altın Ayı ödülünü alan Gianfranco Rosi’nin “Fuocoammare” adlı belgesel filmi İstanbul Film Festivali’nde gösterilecek. Film, mülteci krizini güçlü bir dille anlatıyor. Jüri Büyük Ödülü’nün kazananı ise Danis Tanovic’in filmi “Death in Sarajevo” da festivalde yer alıyor. Tanovic filminde, Avrupa’nın yüzleştiği ekonomik ve sosyal sorunları alegorik bir biçimde anlatıyor. En İyi Yönetmen ödülünün kazananı Mia Hansen-Løve’ın “L’Avenir” filmi ve En İyi İlk Film ödülünü alan Tunuslu yönetmen Mohamed Ben Attia’ya ait “Inhebbek Hedi” filmi de izleyici ile buluşacak filmler arasında. Ben Attia’nın filmi içe kapanık bir adamın düğün arifesinde hayalindeki kadın ile tanışmasını anlatıyor. Sinema sanatına yeni perspektif sunan filmler için verilen Alfred Bauer Ödülü’nün sahibi ise Lav Diaz’ın “A Lullaby to the Sorrowful Mystery” filmi de 35. Film Festivali’nin önemli filmleri arasında.

Bu filmlerin yanı sıra, Berlin’de hem eleştirmenlerin hem de izleyicilerin beğenisini kazanan beş film daha, Türkiye prömiyerlerini İstanbul Film Festivali’nde yapacak.