kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Beyoğlu Sineması’ndan fon toplama kampanyası

25 Kasım 2020

Sinema kültürünün en köklü ev sahiplerinden Beyoğlu Sineması, Fongogo üzerinden bir destek kampanyası başlattı. 1989 yılından bu yana uluslararası festivallerde gösterilen ve Türkiye bağımsız sinemasından filmleri izleyiciyle buluşturan; söyleşi, program ve atölyeler düzenleyen, son olarak ise kendi sinema kulübünü kuran Beyoğlu Sineması, misyon ve vizyonunu sürdürebilmek için destek bekliyor.

Beyoğlu Sineması’ndan yapılan açıklama şu şekilde;

“1989 yılından bu yana sinema aracılığıyla dünyaya farklı bir gözle bakmaya, beyazperdede gördüğümüz ve hayatımızı şekillendiren eşsiz hikâyelerin nesilden nesile aktarımına vesile olmaya çalışıyoruz. Sizlerin büyük desteğiyle uluslararası festivallerde gösterilen filmleri ve Türkiye bağımsız sinemasından en heyecan verici yapımları sizlerle buluşturuyoruz; söyleşiler, alternatif programlar ve atölyeler düzenliyor, geleceğin sinema kulübünü inşa ediyoruz.

Sinema salonlarının tüm dünyada çok zor günlerden geçtiği günümüzde, sizleri bu kültürün yok olmaması için katkıda bulunmaya; özellikle yeniden kapalı kaldığımız bu günlerde sinema emekçilerimizin maaşları, pasaj aidatı ve kira gibi sabit giderleri ödeyebilmemiz için destek olmaya davet ediyoruz.

Siz de yapacağınız aylık desteklerle Beyoğlu Sineması’na destek olarak tarihiyle, şehir kültüründeki hayati önemiyle sembol bir yer haline gelmiş bir mekânın geleceğe umutla bakmasını sağlayabilirsiniz. Bu destekle birlikte, bu kez sadece Beyoğlu Sineması’na destek olmakla kalmayacak aynı zamanda sinema kulübü üyeliğinden, özel hediyelere, davetiyelerden film seçimlerine öncülük etmeye kadar birçok ayrıcalığın sahibi olabileceksiniz.”

Siz de aylık 5, 10, 25, 50, 100, 250, 500 ve kurumsal 1.000 TL olan destek modellerinden birini seçerek tarihiyle, şehir kültüründeki hayati önemiyle ve sektördeki konumuyla sembol bir yer haline gelmiş bir mekân olan Beyoğlu Sineması’na destek olabilirsiniz. 

Beyoğlu Sineması Hakkında

Çok seslilik ilkesinden ve bağımsız çizgisinden hiçbir zaman ödün vermeyen Beyoğlu Sineması, kapısı sokağa açılan tarihi bir kent sinemasıdır. İstanbul’un en eski ve hâlâ popülerliğini koruyan en önemli sinema salonlarından biri konumundadır. 1989’da açılan Beyoğlu Sineması, 1994 yılında Avrupa Birliği çatısı altında oluşturulan Eurimages üyeliğine Türkiye’den kabul edilen ilk sinema işletmesidir. Türkiye’de sinemanın gelişimine katkı sağlamayı kendisine her zaman misyon edinen Beyoğlu Sineması kurulduğu günden bu yana bağımsız filmlere kapılarını açmış, İstanbul Film Festivali’nin ana salonlarından biri olmuştur. Beyoğlu Sineması, Başka Sinema’nın anlaşmalı olduğu salonlardan biridir.