kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Beyond the Obvious Conference Romanya’da düzenleniyor

29 Haziran 2018

Beyond the Obvious Conference bu yıl ctrl+shift HUMAN: Arts, Sciences and Technologies in Coded Societies başlığıyla 25 – 27 Ekim 2018 tarihleri arasında Romanya’nın Temeşvar kentinde düzenleniyor.

Kodlar, algoritmalara ve yapay zeka insanlık halini tamamlıyor, problemleri çözebiliyor, karar alma sürecini hızlandırıyor ve kendi kendine öğrenme süreçlerindeki karmaşık görevleri tamamlamaya yardım ediyor. Bu görevlerin faaliyette bulunduğu çerçeve genellikle evrensel, şeffaf, basit ve ulaşılabilir bir iletişim sistemi olarak tanımlanıyor. Fakat bu algoritmik süreçler altyapıda yazılıyor ve verinin yalnızca fonksiyonel iletimi ve dönüşümünün ötesinde çoğu zaman, sosyal, kültürel, ekonomik ve politik alanları şekillendirerek ve etkileyerek ve bireysel ve ortak kimliklerimizi yeniden tanımlayarak  görünmez bir biçimde çalışıyorlar.

Konferans, bu melez ve artırılmış durumun getirdiği olasılıklar tarafından yaratılmış cazibe ve yükselen bir kod ilişkisinin çerçevesindeki yaratıcılık, disiplinler, temsil, küreselleşme, üretim ve çalışmanın yeniden tanımlarına etken olan yeni modellerin farkındalığı arasındaki bu paradigmaya odaklanacak.

Bu konulara yaklaşım, sektörler aracılığıyla aracılık etmeyi ve çapraz bilginin muazzam olasılıklarını teşvik eden sanat, bilim, eğitim ve araştırmanın dahil olduğu disiplin silolarının ötesinde daha geniş bir görünüm yaratmanın stratejik öneminin fark edilmesini sağlayacak.