kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Bilsart’ta yeni sergi: ‘Koza’

11 Kasım 2022

Bilsart, 16 – 26 Kasım 2022 tarihleri arasında Galeri Nev ve Tarabya Kültür Akademisi iş birliğiyle Mehtap Baydu’nun ‘Koza’ isimli sergisine ev sahipliği yapıyor.

Bir video performans olarak kurgulanan eser, Mehtap Baydu’nun gündelik hayat deneyimleri çerçevesinde etkileşimde bulunduğu otuz üç erkeğin gömleklerini kullanarak yaptığı ve kendi çıplak bedeni etrafına ördüğü kozayı merkezine alıyor.

Önce gömleklerin sahiplerinin fotoğraflarını çeken Baydu, sonra bu gömleklerden elde ettiği şeritlerle kendine bir koza örmek için Almanya’nın Kassel kentindeki documenta-Halle’nin boş mekânına yerleşir. On sekiz gün boyunca seyircisiz gerçekleşen bu performansa M. Uwe Kroll ve Christoph Neugebaueur tarafından alınan video kaydı, sanatçının çektiği fotoğraflar ve ürettiği koza tanıklık eder.

“Bu dünyadaki konumumuzda, ailelerimizin yanı sıra, arkadaşlarımız ve tanıdıklarımız da merkezi bir önem taşır. Mehtap Baydu, 2014-2015 yıllarında hayatında önemli yeri olan erkeklerin (dostlar, tanıdıklar, meslektaşlar, eski okul arkadaşları, sık sık alışveriş yaptığı büfenin sahibi gibi) fotoğraflarını çekiyor. Fotoğrafı çekilen tüm erkekler istedikleri pozu verebiliyorlar, ancak çekimden sonra üzerlerindeki gömleği sanatçıya teslim etmek zorundalar. Baydu bu gömlekleri uzun şeritler halinde kesiyor, yumak haline getiriyor ve şişlerle örerek kendisini bir koza ile sarmalıyor.” (Barbara Heinrich)