kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Bongo Art Project ve Baby Concerts’ten yeni proje: ‘Erişilebilir Müzik’

18 Ağustos 2022

Bongo Art Project ve Baby Concerts tarafından hayata geçirilen, müzelerin temaları doğrultusunda, özel konser ve deneyim serileri ile görme engelli çocukların klasik müzik ve baleyle tanışmalarını ve bir anlatıcı eşliğinde masal yolculuğuna çıkmalarını sağlayan ‘Erişilebilir Müzik’ başlıklı proje başladı.

Projenin “Keşif Gezisi ve Notaların Dansı Konseri” başlıklı ilk etkinliği, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Sivil Düşün Programı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gören Kalpler Derneği, Pegasus Havayolları ve Katsan Gıda’nın desteği ile 2 Ağustos 2022 tarihinde Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde gerçekleşti. Etkinlikte görme engelli çocuklar için tasarlanan özel müze eğitim-deneyim alanı keşfi ve klasik müzik konseri yer aldı. Çocuklar dokunarak, duyarak ve konuşarak tarih, kültür, klasik müzik ve bale ile buluştu.

Tasarlanan bütüncül deneyimde çocuklar ilk olarak müzedeki seçili tarihi eserlerin replikalarının olduğu alanı keşfetti, sonrasında ise güneş kursu, çift kulplu çömlek, çıngırak gibi bazı tarihi eserlerin hikayelerinin klasik müzik ile harmanlandığı konseri deneyimledi. 4 müzisyen, 1 balerin ve 1 anlatıcının yer aldığı konserde sesli betimlemeye ağırlık verildi. Çocuklar için üç boyutlu yazıcı ile üretilen balerin figürleri, Braille alfabesiyle (kabartmalı) üretilen enstrüman bilgi kartları ve eser isimlerinin yer aldığı konser programı yardımcı materyal olarak kullanıldı. Süreci enstrümanlara dokunarak tamamlayan çocuklar kendileri için tasarlanan bütüncül ve özgün deneyimde Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ni çok yönlü bir şekilde keşfetme şansı buldu. Etkinlik, birebir iletişimi ve katılımı güçlendirmek için 15 çocuk ile gerçekleşti.