kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

ICOM’dan yeni müze tanımı

1 Eylül 2022

International Council of Museums (ICOM), 24 Ağustos‘ta Prag’da düzenlenen 26. ICOM Genel Konferansı çerçevesinde ICOM Olağanüstü Genel Kurulu‘nun yeni bir müze tanımını onayladığını açıkladı. Oylama, dünyanın her yerinden 126 Ulusal Komite’den yüzlerce müze profesyonelinin katıldığı 18 aylık bir katılımcı sürecin sonucu. Bu yeni tanım, kapsayıcılığın, topluluk katılımının ve sürdürülebilirliğin önemini kabul ederek müzelerin rolündeki bazı büyük değişikliklerle uyumlu olarak görülüyor.

ICOM tarafından onaylanan yeni müze tanımı şöyle: “Müze, somut ve somut olmayan mirası araştıran, toplayan, muhafaza eden, yorumlayan ve sergileyen, toplumun hizmetinde olan, kâr amacı gütmeyen, kalıcı bir kurumdur. Kamuya açık, erişilebilir ve kapsayıcı müzeler, çeşitliliği ve sürdürülebilirliği teşvik eder. Eğitim, keyif, düşünce ve bilgi paylaşımı için çeşitli deneyimler sunarak etik, profesyonel ve toplulukların katılımıyla çalışır ve iletişim kurarlar.”