kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

border_less Kitap Fonu 2021 sahibi belli oldu

2 Haziran 2021

border_less Kitap Fonu 2021; Kari Conte, Duygu Demir ve Selen Sarıoğlu Süloş’tan oluşan jüri kararıyla Ceminay Kara ve Oğuzhan İzmir’in “Meriç Nehri’nin Çok Bilinen Sırları” projesine verildi. Proje, tamamlanmış hâliyle ilk kez border_less ARTBOOK DAYS 2022’de izleyicilerle buluşmaya hazır olacak.

“Meriç Nehri’nin Çok Bilinen Sırları”, saha araştırmaları ve incelemeleri doğrultusunda hazırlanmış bir sanat kitabı. Peyzaj araştırması ve bölgede yaşayanların anlatıları üzerinden sınırın yarattığı trajediyi ve ekolojik sorunları çok boyutlu bir şekilde tartışıyor. Coğrafi keşifleri çağrıştıran bir biçim ile güncel bir içeriği birleştirerek yaratılan anakronizm, merak duygusu etrafında gelişen bir yaklaşım ve sıra dışı bir metodolojinin sonucu olarak karşımıza çıkıyor.


Ceminay Kara, Sorbonne’da plastik sanatlar ve estetik eğitimi aldıktan sonra Türkiye’deki  kültür-sanat yaşamına dâhil olmak için İstanbul’a döndü. Burada çeşitli sergi projelerine dâhil olan sanatçı, kavramsal sanat, çizgi roman ve hiciv arasında bir yerde bulunan kişisel üretimlerinde; eleştirel bakış açısını ve sanat pratiğini sanatın politik doğasını da göz önünde bulundurarak birleştirip, terk edilmiş mekânlarda ve evlerde kolektif sergiler düzenliyor.

Oğuzhan İzmir, uluslararası ilişkiler alanında yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Boğaziçi Üniversitesi’nde siyaset eğitimi aldıktan sonra Koç Üniversitesi’ne geçerek sınır çalışmaları alanına odaklandı. Edirneli olan Oğuzhan, hayatının büyük bölümünde sınır bölgesinde yaşamanın avantajlarını çalışmalarında kullanmaktadır.