kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Borusan Sanat’ın yeni sezon programı açıklandı

15 Ekim 2020

Borusan Sanat yeni sezonda güvenli bir ortamda konserlerine devam edecek. Bu sezon, küresel salgına karşı tedbirlerin en üst seviyede uygulanması gerektiği prensibinden hareketle tüm konserlerini izleyiciye kapalı gerçekleştirecek Borusan Sanat, müziği, sanatı ve sanatçıyı korumaya devam ederek, izleyicilere karşı sorumluluk duygusundan ödün vermeyecek.

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın (BİFO) her sezon 12 olan konser sayısı bu sezon 24 canlı radyo yayını ile 4 radyo bant yayını olmak üzere tamamı çevrimiçi platformdan yayınlanacak 28 konsere çıkıyor. Aynı şekilde Borusan Quartet 4, Borusan Müzik Evi ise 6 konserinin Aralık ayından itibaren çevrimiçi platformda yayınlanacak kayıtlarıyla müzikseverlerle buluşacak.

Müzikseverlerin ilgiyle takip ettiği, dünyada da adından söz ettiren Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile Borusan Quartet’in yanı sıra; müziğe taze bir soluk getiren konserlere ev sahipliği yapan Borusan Müzik Evi’ndeki bu sezonun tüm konserleri de erişime açılacak. 15 Ekim’den itibaren Borusan Klasik radyosundan yapılacak canlı yayınlar ve Aralık ayından itibaren çevrimiçi platformdan yapılacak yayınlar ile yine muhteşem bir sezon müzikseverleri bekliyor.

Radyonun ve sesin gücü…

Borusan Sanat, ekranın ve dijitalleşmenin baskın olduğu günümüz dünyasında, radyonun ve sesin gücünü tekrar keşfe çıkıyor. Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın (BİFO) Açılış Konseri’ni 15 Ekim Perşembe günü saat 19.00’da Borusan Klasik radyosunda canlı yayınlanıyor. Tüm konserlerin canlı olarak radyoda yayımlanacak olması, dijital üretimin ve ekran bağımlılığının sorgulandığı günümüzde sesin, işitmenin ve her şeyden öte hayalin gücünü yeniden hatırlatacak. Birbirinden farklı ve renkli programlarıyla, Türkiye’nin en çok dinlenen radyolarından biri hâline gelen Borusan Klasik’teki canlı yayınlarla, konser heyecanı dinleyicilerin bulunduğu yere taşınacak.

BİFO ile başarılı şefler, müzik dünyasının parlayan yıldızları…

Tüm konserlerinin kaydı Borusan Oto İstinye 9.55 Salonu’nda gerçekleşecek BİFO’nun yeni sezonunda şeflik kürsüsünde BİFO Onursal Şefi Gürer Aykal’ın yanı sıra, Sascha Goetzel, Patrick Hahn, Carlo Tenan, Alexander Liebreich, James Judd, Gabor Kali, Garrett Keast, Stanislav Kochanovsky, Thomas Rösner, Domingo Hindoyan ve Cem Mansur yer alacak. Valentina Lisitsa, Naz İrem Türkmen, Midori Goto, Giovanni Guzzo, Jan Mráček, Camille Thomas, Daniel Hope, Zarina Abaeva, Maria Barakova, Xabier Anduaga, Elina Vähälä, Philippe Quint, Ezgi Karakaya, Ferhat Göksel, Erkut Gökgöz, Gökhan Aybulus ve Sezai Kocabıyık ise orkestranın eşlik edeceği solistler arasında…

BİFO, dinleyicilerinin özlemle beklediği yeni sezonu; müziğin üç büyük bestecisinin başyapıtlarından oluşan bir programla açıyor. Eşsiz senfonilerinin her biri ile sonsuzluğa ulaşabilen Gustav Mahler, yapısı ve işçiliği ile yaylı çalgılar için yarattığı dahiyane eseri Grosse Fuge’ü ile Beethoven ve bu bestecilerin arasında zamanımıza en uzak ancak kalbimize en yakın olan büyük usta Mozart’la, yeni sezon başlıyor. 15 Ekim’deki Açılış Konseri’nde BİFO’yu Sascha Goetzel yönetecek. Saat 19.00’da Borusan Klasik’te başlayacak olan canlı radyo yayınının programında; Mahler’in 5. Senfoni’sinden Adagietto; Beethoven’ın Opus 133 Yaylı Çalgılar için Grosse Fuge’ü ve Mozart’ın 40. Senfoni’si yer alıyor.

Borusan Quartet’in yeni yüzü: Nilay Sancar

Kurulduğu 2005’ten bu yana Süreyya Operası’nda verdiği düzenli sezon konserlerine, son yıllarda ENKA’yı da ekleyerek; İstanbul’un her iki yakasında dinleyiciyle buluşan Borusan Quartet’te 2. keman görevinde artık Nilay Sancar yer alıyor. Yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirdiği çok sayıda resital ve oda müziği konserlerinin yanı sıra senfoni ve oda orkestraları eşliğinde solist olarak konserler veren Sancar; 2011’den bu yana Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nda (BİFO) başkeman yardımcısı ve ayrıca Orchestra Sion’un başkemancısı. Sanatçı, Hezarfen Ensemble ve Diskant Ensemble ile çağdaş müzik çalışmalarına da devam ediyor.

Borusan Quartet, yeni sezonda müzikseverlerle 4 farklı konser programı ile buluşacak. 21 Ekim Çarşamba akşamı 19.00’da Borusan Klasik’ten canlı olarak yayınlanacak ilk konserin video kaydı yine Aralık ayında çevrimiçi platform üzerinden ücretsiz erişime açık olacak.

Borusan Müzik Evi’ndeki konserler çevrimiçinde

Borusan Müzik Evi bugüne dek, müzikteki yeni ve devrimci olanı, konuk ettiği topluluk ve sanatçılar aracılığıyla; meraklılarına ve keşfetmek arzusunda olanlara taşıdı. Bu durum, yenilik denilince akla gelen ilk mekânlardan biri olan Borusan Müzik Evi’nin kimliğinin bir parçası olageldi. Yeni eğilimler, tarzlar ve farklı yaklaşım biçimlerine açık kapısı ve Beyoğlu’nun kalbinde yer alan simgesel konumuyla Borusan Müzik Evi; her yıl Kasım’dan başlayıp Mayıs’a kadar süren sezonu boyunca pek çok iş birliğine imza attı.

Salgının zorlu günlerinde dahi hız kesmeyen Borusan Müzik Evi; konuklarını Borusan Klasik’te ağırlayarak takipçilerine ulaşmaya devam etti. Sumru Ağıryürüyen & Orçun Baştürk, Murat Sezgi & Çağıl Özdemir, Şevket Akıncı, Gülşah Erol, Korhan Erel, Eray Aytimur, Hezarfen Ensemble, Amy Salsgiver (sa.ne.na), Mercan Dede, Necati Tüfenk & Can İnandım ve Berke Can Özcan gibi pek çok sanatçının, Borusan Klasik dinleyicisine özel olarak hazırladığı programlar; temmuz ayının sonuna kadar giderek büyüyen bir ilgiyle devam etti.

Yeni sezonda da müziğin farklı sesleri, yeniden dinleyicilere ulaşacak! Borusan Klasik radyoda yayınlanan ‘Borusan Müzik Evi’ programının ikinci sezonu, kasım ayının ikinci yarısından itibaren Anıl Eraslan, Nağme Yarkın, Baturay Yarkın, Hakan Ali Toker, Ali Perret, Esra Alto ve Batur Sönmez’inkatılımlarıyla yayında olacak. 

Ayrıca Borusan Müzik Evi’nde, izleyiciye kapalı olarak gerçekleştirilerek, özenle kaydedilecek yeni konserler, Aralık’tan itibaren çevrimiçi platform üzerinden yapılacak yayınlarla izleyici ile buluşacak. Bu konserler arasında Güç Başar Gülle’nin ‘REVERSE’ albümünün konseri, TÖZ TRIO’nun Hezarfen Ensemble ile ilk defa Borusan Müzik Evi’nde seslendirilecek ikinci albümlerinin konseri ve Diskant Ensemble’ın İlhan Usmanbaş eserlerinden oluşan konseri gibi özel projeler yer alacak.

Borusan Klasik’te canlı yayınlanacak 24 BİFO, 4 Borusan Quartet ve Borusan Müzik Evi’nde gerçekleşecek konserlerin tümü; Aralık ayının ilk haftalarından itibaren çevrimiçi olarak ekranlarda olacak. Üstelik, BİFO konserleri öncesinde, müzik yazarı Serhan Bali ile genç ve başarılı şeflerden Nisan Ak; orkestra şefleri ve solistlerle gerçekleştireceği keyifli sohbetler ile müzikseverlerle buluşacak. Borusan Klasik’te canlı olarak yayınlanacak konserlerin video kayıtları ile sanatseverler konserleri bu kez çevrimiçi platformdan ücretsiz olarak izleme ve dinleme imkânına sahip olacaklar.