kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

British Council’dan kariyerinin başındaki yaratıcı yapımcılar için açık çağrı

12 Ekim 2021

British Council ve Curated Place, ‘Yaratıcı Yapımcılar’ çevrimiçi eğitim programı ile kültür sektörü ve yaratıcı endüstrilerdeki kariyerinin başındaki yapımcılar için yaratıcı projelerini hayata geçirebilecekleri ve finansal destek alabilecekleri bir açık çağrı başlatıyor.  

‘Yaratıcı Yapımcılar’ programı, kariyerinin başındaki yaratıcı sektör profesyonellerine gelişim fırsatı sağlıyor. Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Ukrayna, Özbekistan ve Batı Balkan ülkelerinden oluşan bölge için sunulan program, beceri ve kapasite gelişimi, yeni bağlantılar kurma ve ülkeler arası ortak üretim ve yaratıcı sektörlerdeki iyi uygulamaların yayılmasına katkıda bulunmayı hedefliyor. Başvurular için son tarih 1 Kasım 2021.

Yaratıcı yapımcı; sanatsal ve idari süreç arasında köprü kuran, fırsatları keşfeden ve kaynaklar ile buluşturan, yeni işbirliklerine ve bağlantılara aracılık eden, ekosistemin farklı aktörlerini bir araya getiren ve yaratıcı insanların gelişimine katkı sağlayan profesyoneller olarak tanımlanıyor. İki hafta sürecek çevrimiçi eğitim programı, yaratıcı proje ve fikirlerin kurgulanması, seçilen proje fikirlerinin uygulanması ve yayılmasına yönelik finansal destek ve mentorluk fırsatlarından oluşuyor.

Kültür sektörü ve yaratıcı endüstrilerdeki kariyerinin başındaki yapımcılara önemli bir fırsat sunulan açık çağrıya, 18 yaşını doldurmuş, proje geliştirme konusunda 3-5 yıllık deneyime sahip ve kültür sektöründe fark yaratacak özgün bir proje üretmeye odaklı profesyoneller başvurabilir. Çevrimiçi eğitim programına kabul edilecek 15 başvuru, British Council ile Yaratıcı Yapımcılar programının kolaylaştırıcı ortağı Birleşik Krallık merkezli Curated Place ile birlikte değerlendirilecek ve seçilecek.