kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Ayça Ceylan, Do a Front konuk sanatçı programına katılıyor

12 Ekim 2021

Performans sanatçısı ve Body in Perform’un kurucusu Ayça Ceylan, Japonya’nın Yamaguchi şehrinde yer alan Do a Front konuk sanatçı programına kabul edildi. Bu yıl 1 Ekim – 10 Kasım 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek olan konuk sanatçı programı sanatçının bu süre zarfında ürettiği eserlerin sergiye evrilmesi ile son bulacak.

Sagi no Mai (büyük ak balıkçılın dansı) ritüelinden ilhamı alan ve bunu güncel sanatta “Thinking like Dancing” temasıyla birleştiren konuk sanatçı programında Ceylan, “a key that opens to the gate of invisible library” isimli mekâna özgü performatif bir yerleştirme üretecek. Performans videosu, sanatçı kitabı, ses tasarımı, performans fotoğraflarından oluşan üretim; büyük ak balıkçıl üzerinden hayvan sembolizmi, karşılaştırmalı mitoloji, bedenin doğayla uyumlanması ve çok türlülük kavramlarına temas ederek zamanlar arası bir anlatı oluşturuyor.

Do a Front, 2012 yılından beri her yıl farklı belirlediği başlık altında açık çağrı sonucu biri Japonya’dan olmak üzere iki konuk sanatçıyı programına dâhil eden, Japonya Hükümeti Kültürel İlişkiler Ajansı tarafından da desteklenen bir sanat alanıdır. Sergi, performans ve atölyeler gerçekleştiren sanat alanı Ayako Kurata tarafından 19. yüzyıldan kalan tarihi aile evinin dönüştürülmesi ile kuruldu. Konuk sanatçı programı; kabul edilen sanatçının ulaşım, konaklama, eser üretim ve günlük harcamalarını karşılamaktadır.

Japonya’daki kısıtlamalardan dolayı çevrimiçi bir formata evrilen konuk sanatçı programında Ayça Ceylan eser üretimini İstanbul ve Göbeklitepe’de gerçekleştirecek. Sergi ise Do a Front’un Yamaguchi, Japonya’daki fiziksel alanında 5 Kasım’da açılacak. Sürecin konuk küratörlüğünü Yamaguchi Center for Arts and Media’nın küratörü Leonhard Bartolomeus üstlendi. Ceylan, Mart-Nisan aylarında başka bir proje için Yamaguchi, Japonya’ya gidecek.