kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu Genel Sanat Yönetmeni Cem Mansur görevden alındı

30 Kasım 2021

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun davetiyle 2019 yılının Ekim ayında Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu Genel Sanat Yönetmenliği’ne atanan Cem Mansur görevden alındı. Görevden alınma kararına gerekçe olarak “yönetsel fikir ayrılıkları” gösterildi.

Cem Mansur, bugün kamuoyuna yaptığı bir açıklama ile görevden alınma sürecinin detaylarını ve duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Kamuoyuna

Ekim 2019’da, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da onayıyla, Cemal Reşit Rey Konser Salonu Genel Sanat Yönetmeni olarak atandım. 28 Kasım 2021 Pazar günü CRR’deki konserlerin kalitesini öven bir basın bülteni içinde görevden alındığım duyuruldu. Gerekçesi “yönetsel fikir ayrılıkları” olarak belirtilen görevime son verilme olayında, kiminle ve neden fikir ayrılığı yaşadığımdan söz edilmemektedir.

Tüm bunlar yaşanırken CRR’nin, 2021 yılı konser dizileri devam ediyor. 11 Aralık 2021 Cumartesi akşamı, efsanevi kemancı Gidon Kremer ile CRR sahnesinde olacağız. Büyük ustanın, benim ve CRR orkestrasının kayıtlarını izleyerek bizimle çalmayı kabul etmiş olması hepimiz için gurur kaynağı. Bu bildiriyi, konserimize bir davet olarak da kabul etmenizi rica ederim.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu tarihindeki en kısa genel sanat yönetmenliğinin nasıl son bulduğunu bilginize sunmak isterim.

Hiçbir şekilde talip olmadığım bu makamı, günümüz gerçeklerine cevap veren bir orkestrayı bu platformda kurma umuduyla 2019 yılında kabul ettim. İki yıl boyunca asıl davet nedenim olan orkestra projesiyle ilgili tek bir toplantı yapılmadı. Makamı hiçbir şekilde kendi kariyerim için kullanmadım. Kendime iş veriyor konumunda olmamak için yönettiğim 30 kadar konserden ücret almayı reddettim.

Büyük bir dünya metropolünün ana konser salonuna yakışan uluslararası programları gerçekleştirmenin ötesinde, klasik müziği daha büyük kitlelerle buluşturmak hedefiyle, birer ilk olan açıklamalı ilçe konserleri ve senfonik açık hava konserlerini kamu kaynaklarını harcayan bir kurum olarak önemsedim. Pandemi sürecinde müzisyenlere en düzenli çalışma imkanı sağlayan yer de CRR oldu. Adını taşıyan salonda, Cemal Reşit Rey’in eserlerini bir çatı altında toplama amacıyla, bestecinin varislerinin, ellerindeki el yazmalarını ve belgeleri salona bağışlamalarını sağladım.

Ekim 2021’de Daire Başkanı makamındaki kişi (resmi görevi “koordinatör”, ama kendisi Daire Başkanı’nın tüm yetkilerini kullanmakta) 2022 programı ve bütçesiyle ilgili telefon ve e-postalarımı cevapsız bırakmaya başladı. Katılmam gereken toplantıların benden habersiz yapıldığını ve icra kurulundan çıkartıldığımın farkına vardım. Kulislerde yerime getirmeyi plânladıkları kişinin adı da geçmeye başlayınca, Ekrem İmamoğlu’ndan randevu istedim ve benimle hemen görüştü. Hem vizyonumuzu seçime kadar birlikte devam ettirme taahhüdünü kendisinden aldım hem de orkestra kurulumuyla ilgili toplantıların benim liderliğimde başlaması için Genel Sekreter Yardımcısı’na talimat verdi. Bu gelişmelerden iki gün sonra Koordinatör ve Genel Sekreter Yardımcısı ile toplantıya çağırıldım ve bana görevden alınacağım bildirildi.

Ekrem İmamoğlu’ndan kısa bir randevu talebime cevap gelmedi. Danışmanı, bu kararda başkanın onayının olup olmadığını öğrenmek için görüşeceğini; beni de görüştüreceğini ve bu süreçte hiçbir yazı veya tebligat almamamı ve imzalamamamı söyledi. 26 Kasım 2021 Cuma akşam saat 22:00’de İBB’den bir müdür, bana bir tebligat ile görevlendirildiğini söyledi ve kendisiyle buluşup imzalamamı istedi. Ben başkandan haber beklediğimi ve yazıyı almayacağımı söyledim. 27 Kasım 2021 Cumartesi sabah cep telefonuyla çekilmiş yazının fotoğrafı e-posta ile gönderildi. Özensiz ve telaşla yapıldığı belli olan kısa açıklamada “farklı kültürel projelerde birlikte çalışmayı arzuladığımızı belirterek yönetsel fikir ayrılıkları sebebiyle genel sanat yönetmeni olarak birlikte çalışamayacağımızı bilgilerinize rica ederim” cümlesi yer alıyordu. Gerekçe olarak “yönetsel fikir ayrılıkları” sözünü ilk burada gördüm.

Dünyanın en büyük metropollerinden İstanbul’un sanata ve sanatçıya önem veren belediye başkanının desteğiyle göreve gelip, yılın programı bitmeden ve o belediye başkanının kararı olup olmadığını dahi öğrenemeden görevime son verilmesi ülkem ve İstanbul adına çok üzücüdür. İstanbul kültür hayatına verilen kıymeti takdirinize bırakıyorum. 11 Aralık 2021 Cumartesi akşamı CRR sahnesinde buluşmak dileğiyle.

Saygılarımla,

Cem Mansur

Müzisyen