kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

CerModern’de yeni sergi: “ha:ar”

24 Mart 2021

CerModern, 26 Mart – 18 Mayıs 2021 tarihleri arasında heykeltraş Hande Şekerciler ve dijital sanatçı Arda Yalkın’ın sanatçı ikilisi ha:ar olarak ortaya koydukları dijital yapıtlara “ha:ar” başlıklı sergi ile ev sahipliği yapıyor.

Ha:ar adıyla sanatçı ikilisi olarak İstanbul ve New York’ta süren ve uzun yıllara dayanan ortak birikimlerini yansıtan dijital çalışmalarda sınırları zorlayan Hande Şekerciler ve Arda Yalkın’ın dijital serilerine yer veren CerModern’in sergisi şu soruyla başlıyor: “Sanat, gerçek yaşam pratiğinde ve dijital ortamda gerçekleşirken ne kadar farklıdır birbirinden ya da aslında farklı mıdır?”

Ha:ar’ın formları, gerçek dünya ile dijital ortam arasındaki sanat pratiğinin üzerine çokça düşünme fırsatı veriyor. Fiziksel ortamda üretilen heykellerde olduğu gibi entelektüel, anatomik, estetik düzlemlerdeki çabaların bir araya geldiği bir süreçle üretilen sıra dışı eserlerin oluşturduğu bu seri, ekrandaki bir noktadan başlayarak 3 boyutlu bir düzlem üzerine serpilerek gelişiyor. Gerçek ile dijitalin arasında kalan ve dijital olanda gerçeği deneyimlemeye çalışan bir sanatçının kendiliğini görme imkânı sunan çalışmalar, bir rüyayı izlemeye benziyor.

Sergi, ikilinin İmkansız Heykeller ve Lucid işlerine de ev sahipliği yapacak. CerModern ayrıca Kuzey Hangar Galerisi’nde 3 Mart’tan bu yana ikiliden Hande Şekerciler’in ecstasy heykellerini de konuk ediyor. Kuzey Hangar’da gerçek heykelleri gören izleyiciler Güney Hangar’da dijital formları da izleyerek ilginç bir deneyim yaşayabilir, gerçek ile dijital üzerine somut kıyaslamalar yapabilirler.