kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası 2022/23 konser sezonu başlıyor

1 Ekim 2022

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, 2022/23 konser sezonunda yeniliklerle dolu bir programla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. CSO, merakla beklenen yeni konser sezonuna 1 Ekim 2022 tarihinde Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında gerçekleştireceği Sezon Açılış Konseri ile başlayacak. Festival kapsamında farklı konserler gerçekleştirecek olan orkestra, bu sene ilk defa düzenlenecek Sur Kültür Yolu Festivali kapsamında 9 Ekim 2022 tarihinde Diyarbakırlı sanatseverlerle de buluşacak. 

En son 2009 yılında gerçekleştirilen Anadolu Turnesi kapsamında Diyarbakırlı sanatseverler ile buluşan orkestra, 13 yıl sonra rengârenk bir repertuvar ile dinleyicilerinin karşısına çıkacak. Keman sanatçısı Cihat Aşkın’ın solist olarak katılacağı konserde müzik tarihinin en beğenilen klasik eserlerinden Türk bestecilerine uzanan özel bir program içeriği dinleyicilere sunulacak.

CSO, 2022/23 sezonunda da dünyanın en nitelikli şef ve solistlerine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Klasik müzik dünyasının önemli orkestra şefleri ile gerçekleşecek konserlerde; Leif Segerstam, Victor Aviat, Vladimir Ponkin, Ari Rasilainen, Terje Mikkelsen, Matthew Coorey, Gabriel Bebeselea, Bas Wiegers, Michael Wendeberg, Jacek Kaspszyk gibi isimler CSO sahnesinde konuk olarak yer alacak. 

Daniel Müller-Schott (çello), Nino Gvetadze (piyano), Helene Boulegue (flüt), Soyoung Yoon (keman), Judith Jauregui (piyano), Gabriel Croitoru (keman), Veriko Tchumburidze (keman), Francesca Dego (keman) Nick Deutsch (obua), Renan Coen (piyano), Daniel Ciobanu (piyano), Alessandro Carbonare (klarnet), Sara Dragan (keman), Lucienne Renaudin Vary (trompet), Maksim Rysanov (viyola) Janoska Ensemble gibi ünlü solist sanatçılar da CSO’nun 2022/23 sezonunda orkestra ile beraber sahne alacak. 

Tarihi boyunca Türk bestecilerinin ilk seslendirmelerini ve ilk kayıtlarını yapma misyonunda öncü olan CSO, bu sezon da birçok eserin Türkiye ve dünyada ilk seslendirmelerini gerçekleştirecek. 2023 Yılı UNESCO Uluslararası Anma ve Kutlama Haftaları kapsamında ilan edilen, Âşık Veysel’in Vefatının 50. Yıl Dönümü’ne özel olarak besteci Erbek Eryılmaz’a CSO tarafından sipariş edilen “Bir Büyük Dünya – Aşık Veysel” ve besteci Özkan Manav’a yeni CSO Konser Salonu’nun açılışı için Cumhurbaşkanlığı tarafından sipariş edilen “Çoğul” eserleri şef Cemi’i Can Deliorman yönetiminde ilk kez dinleyici ile buluşacak.

Gürer Aykal yönetimindeki CSO, Ali Darmar’ın “Geçmiş Esintiler” isimli eserinin ilk seslendirmesi ile birlikte İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nin açılışı için Hasan Uçarsu tarafından yazılan “Sinan Operası’nın Konçertant Versiyonu”nu ilk defa dinleyici ile buluşturacak. Ulvi Cemal Erkin’in 50. ölüm yıldönümü kapsamında seslendirilecek, çok sevilen 2. Senfonisi, Emre Aracı’nın Türkiye’de ilk kez seslendireceği “Kayıp Seslerin İzinde” ve Muammer Sun, Ahmed Adnan Saygun, Turgut Pöğün, Nevit Kodallı gibi birçok Türk bestecisinin müzikleri CSO’nun yeni sezon programında yer alıyor.  

Rengim Gökmen, Cem Mansur, Burak Tüzün, Can Okan, Tolga Atalay Ün gibi orkestra şeflerimizin de yer aldığı programda, Gülsin Onay (piyano), Cihat Aşkın (keman), Dorukhan Doruk (çello), Can Çakmur (piyano), Çağıl Yücelen (keman), Atahan Dinç (keman) Feryal Türkoğlu (soprano), Ferda Yetişer (mezzo soprano), Görkem Ezgi Yıldırım (soprano) Tuğba Mankal (soprano) Hülya Kazan (soprano) Aylin Ateş (alto) Efe Kışlalı (tenor), Kaan Buldular (Kontrtenor), Kevork Tavityan (bariton) Tuncay Kurtoğlu (bas) gibi konuk solist sanatçılar da programda yer alacak. 

Cumhuriyetin 100. yılını kutlamaya hazırlanan CSO, sanatseverlere periyodik konserleri ile birlikte sayısız eğitim konserleri, çocuk konserleri ve genç kuşak solistlerin de yer aldığı anlamlı bir program sunuyor.