kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

dART Platformu’nda eğitimler başladı

18 Temmuz 2022

Samsung’un Türkiye’de dijital sanatın gelişimine katkı sunmak amacıyla hayata geçirdiği dART Dijital Sanat Platformu’nda dijital sanat ve NFT eğitimleri başladı.

Türkiye’nin dijital sanat ve NFT teknolojileri alanındaki öncü isimlerinden Hakan Yılmaz ve Devrim Danyal’ın hazırladığı 30 bölümlük eğitimlerle dijital sanatçıların ve dijital sanata gönül vermiş kişilerin desteklenmesi hedefleniyor. Eğitim içerikleri ortalama iki dakikalık kısa videolardan oluşuyor. Her bir eğitim konusu, kullanıcıların merak ettiği sorulara yanıt oluyor.

Platformdaki eğitim içerikleri, yaklaşık 20 yıldır dijital sanat üreten NFT sanatçısı Hakan Yılmaz ve dijital sanat eserlerinin NFT hâline getirilmesi ve gelir elde edilmesi alanındaki bilgi birikimiyle uzman Devrim Danyal tarafından hazırlandı.

Platformdaki NFT teknolojileri ve NFT’lerle ilgili merak edilen tüm sorulara yanıt olacak eğitim içerikleri şu konulardan oluşuyor: NFT nedir? NFT kimler içindir? NFT sadece sanat için midir? Her NFT ticari olmak zorunda mıdır? Bir NFT’nin değeri nasıl belirlenir? NFT’nin jpeg’den farkı nedir? Yaşayan NFT olur mu yoksa hepsi statik olarak kalmak zorunda mıdır? NFT hayatımızda hangi sektörlerde yer alacak? NFT’ye sahip olmak için ne gerekir? NFT nerelerden satın alınabilir? Herkes NFT üretebilir mi?NFT’lerimi başkasına devredebilir miyim? Yaşayan NFT olabilir mi? NFT’lerim nerede duruyor? İmtiyaz hakkı ne demektir? 

Dijital sanat ile ilgili eğitim içerikleri ise şu konuları kapsıyor: Dijital sanat nedir ve nasıl yapılır? Dijital sanat, çağdaş sanatın bir uzantısı mıdır? Dijital sanat üretmek için gerekli araç gereçler nelerdir? Dijital sanat üretebilmek için gerekli eğitimler nelerdir? Dijital sanat eserlerimi nasıl satışa sunabilirim? Çalışmalarımı hangi platformda satışa sunmalıyım? Eserlerimin fiyatını nasıl belirlemeliyim? Eserlerimin görünürlüğünü artırmak ve fark edilmek için neler yapabilirim? PFP projesi nedir ve ne işe yarar?, NFT sanat mıdır? NFT ve blok zinciri teknolojisi dijital sanatı nasıl etkiledi?, NFT’leri bilgisayarıma kaydedebiliyorken neden satın alayım?