kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Derya Akay, kişisel sergisi ile Campbell River and District Public Art Gallery’de

3 Nisan 2017

Kanada’da yer alan Campbell River and District Public Art Gallery, 31 Mart – 17 Mayıs 2017 tarihleri arasında 2016 yılında aynı kurumda misafir sanatçı olarak yer alan ve sergisi için araştırma yürüten Derya Akay’ın “with bread” başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçının yeni eser üretimine SAHA Derneği destek verdi.

Sanatçının bir enstalasyon olarak kurguladığı “with bread,” çalışması, “The Unswept Floor” (Herakleitos, M.S. 200) adlı mozaik stilinden esinleniyor. Akay’ın bu mozaik stilini güncel bir dille yeniden yorumladığı projesine dâhil ettiği yeni birtakım işler, sosyal toplanmaları bütünleyen edimsel davranışların ve nesnelerin etrafında dönüyor. İnsanların yemek için ya da ikram edilen patateslerin biraraya gelmesi için olsun; sanatçı bu çalışmasında, bütünleşmiş bir zemin yaratmak için sergi alanını, kendi seramik ve resim geçmişinden yararlanarak dönüştürmeyi amaçlıyor.

Derya Akay Hakkında

 Vancouver’da yaşayan Derya Akay (1988, Türkiye), 2016 yılında Gelişen Sanatçı Portfolyo Ödülü’nü aldı. Yakın zamandaki kişisel sergiler arasında, Campbell River Sanat Galerisi (2017); Pomza, Del Vaz Projects, Los Angeles, Kaliforniya, 2017; Painting with Light, Kunstverein Toronto (2015); Breakfast, Lunch, Dinner & Supper, Centre A, Vancouver (2014) yer alıyor. Sanatçının katıldığı grup sergileri: Aga Khan Museum, Toronto (2017); Unit 17, Vancouver (2017); Ambivalent Pleasures, Vancouver Art Gallery (2016); Gardener Museum, Toronto (2015); Geometry of Knowng Part I, Simon Fraser University Gallery, Burnaby (2015). Vancouver’da bulunan Contemporary Art Gallery’de misafir sanatçı olan Akay, bölgedeki göçmen geçmişleri olan yaşlı kadınlarla işbirliği yaparak beslenme, alışveriş ve yemek pişirme konularında bilgi toplama üzerine çalışıyor.