kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Duvarları Olmayan Müze’nin 4. sergisinin küratörleri belirlendi

4 Temmuz 2019

British Council‘in ‘Duvarları Olmayan Müze’ dijital platformunda yer alacak 4. serginin küratörleri belirlendi. Platformun yeni küratörleri, Türkiye’den Seyhan Musaoğlu, Ukrayna’dan Tetiana Kochubinska ve Gürcistan’dan Teona Burkiashvili oldu.

Küratörler, Birleşik Krallık’a ve başka ülkelere seyahat ederek hem birlikte, hem de British Council bünyesinde çalışan tecrübeli sanat profesyonelleriyle birlikte sergi konseptlerini, dijital bilgi birikimlerini ve uluslararası iş birliği kapasitelerini geliştirme şansı bulacaklar.

Başvurular aşağıdaki jüri üyeleri tarafından değerlendirilmiştir: Gemma Hollington, Sergiler Direktörü, British Council, Moria Lindsay, Koleksiyonlar Direktörü, British Council, Ying Tan, Küratör, British Council, Esra A. Aysun, Sanat Direktörü, British Council Türkiye, Maya Darchia, Sanat Müdürü, British Council Gürcistan ve Ilya Zabolotnyi, Görsel Sanatlar Program Müdürü, British Council Ukrayna.

Duvarları Olmayan Müze, bugüne kadar British Council Koleksiyonu’ndan eserler ile Türkiyeli sanatçıların eserlerini bir araya getiren üç başarılı sergiye ev sahipliği yaptı ve yapmaya devam ediyor. Platform, ‘Yılın En İyi Web Sitesi’ de dahil olmak üzere birçok dalda Altın Örümcek Web Ödülleri’nin yanı sıra, Uluslararası Tasarım ve İletişim Ödülleri’nde Gümüş Madalya kazandı.

Sergi teması: ‘Arada’:

İnternetin ülkeler arasındaki sınırları yıkması ve çok kültürlü toplulukların bir parçası haline gelen bireylerin hareketliliğini desteklemesi sayesinde, kesintisiz bir bilgi alışverişiyle tanımlanan günümüzün küreselleşmiş dünyasında, ‘ulusal’ kavramının tanımı, tartışılır hale gelmiş durumda. Bu uluslararası arka planda sahip olunan bilgi ve deneyimi artırmak yönündeki ortak amaç ise, eşitlik, çeşitlilik ve katılımcılığa anlamlı bir katkıda bulunulabilecek yolları keşfetmekten geçiyor.

Sergi; yer değiştirme, yerinden ayrılma, ayrılığın boyutları, kültürel kimlik ve mekanlar arası geçişlerde yakalanan anlara odaklanıyor. Küratörlerden, geçicilik, göç, yolculuklar ve değişen kimlikler üzerine düşünmeleri ve hem British Council Koleksiyonu hem de kendi ülkelerinin yerli sanatçılarının eserlerinden oluşan dijital bir serginin küratörlüğünü ortaklaşa üstlenmeleri bekleniyor.