kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

ENKA Sanat’tan klasik müziğin genç yıldızlarına destek veren proje: ENKA Sahne

27 Temmuz 2021

ENKA Sanat, “Daha iyi bir gelecek için gençlerle sanat” söyleminden yola çıkarak sanat hayatının başındaki genç yeteneklerin ulusal ve uluslararası platformlarda önlerini açmayı hedeflediği yeni projesi ENKA Sahne’yi hayata geçiriyor. Projenin video yönetmenliğini Selçuk Metin, ses mühendisliğini ise Can Aykal üstleniyor.

Sanat Yönetmenliğini Cihat Aşkın’ın yaptığı proje kapsamında bu yıl seçilen sekiz genç sanatçının performansları, 26 Temmuz – 8 Ağustos 2021 tarihleri arasında ENKA Sanat’ın YouTube kanalından izlenecek. Bu yıl seçilen sanatçılar Ali Aras Özcan (viyolonsel), Arya Su Gülenç (piyano), Beren Gürcüoğlu (piyano), Buğra Çankır (piyano), Çetin Özen (vibrafon ve trampet), Damla Ece Karataş (piyano), Doruk Deniz Aksu (keman) ve Duru Önhon (keman).

Yetenekleri ve başarıyla ön plana çıkan, sanat hayatının başındaki sanatçılara kendilerini özgürce ifade edebilecekleri ve yeniyi deneyebilecekleri bir platform sunacak ENKA Sahne’de bu yıl yer alan sanatçılar, projenin Danışma Kurulu’ndaki viyola sanatçısı Efdal Altun, keman virtüözü, besteci ve akademisyen Cihat Aşkın, piyanist ve akademisyen Gökhan Aybulus, piyanist ve besteci AyşeDeniz Gökçin, piyanist ve besteci Fazıl Say ile çello sanatçısı ve akademisyen Dilbağ Tokay tarafından seçildi. Keman ve viyolonsel performanslarına ise akademisyen ve piyanist Çağdaş Özkan korrepetitör olarak eşlik etti.

Performansların görüntü ve ses kayıtlarını dijital platformlar üzerinden sayısız izleyiciyle buluşturarak, genç yeteneklerin geniş kitlelere ulaşmasını hedefleyen ENKA Sanat, proje kapsamında sunulan maddi desteğe ek olarak, yapılan profesyonel kayıtları kendi tanıtımlarında ve başvurularında kullanabilmeleri için müzisyenlerle de paylaşacak.