kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Evin Sanat Galerisi’nde yeni sergi: ‘Muğlak’

28 Nisan 2022

Evin Sanat Galerisi, 19 Nisan – 28 Mayıs 2022 tarihleri arasında kuruluşundan bugüne temsilciliğini üstlendiği Temür Köran’ın ‘Muğlak’ başlıklı 22. kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Temür Köran ‘Muğlak’ sergisinde, son sergilerinde olduğu gibi, dünyada ve ülkemizde yaşanan küresel olayların etkilerinin kişide yarattığı duygusal boşluk hissinden yola çıkıyor. Cesur ton kullanımının öne çıktığı resimleriyle tanınan Temür Köran, biçim ve renk birlikteliğini dinamik bir yapı ile bağlamaya devam ediyor.

Köran’ın vurucu renk kullanımının dikkat çektiği tuvallerindeki desen ve yaratıcılık, ritim duygusunu harekete geçirirken, çok katmanlı bir görsellik uyandıran üretimleri de sergide yer alıyor. Savaş, salgın, göç gibi son yıllarda insanlığı büyük çapta etkileyen kavramların kendisinde yarattığı hislerden yola çıkarak, çevresinde ve anılarında var olmuş, bireyleri ve nesneleri özgün fırça yorumuyla izleyiciye sunuyor. Temür Köran’ın, arka plânda soyutlanmış mekânlara sahip resimlerindeki figürleri, sanatçının deyişiyle “güzelin arkasında görünen ürperticiliği” sanat tarihinden referanslar içeren üslubuyla tuvallerine yansıtıyor.