kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Ferhat Özgür TAXI ile Art-O-Rama’da

7 Eylül 2021

Art-O-Rama, bu yıl 27 Ağustos – 12 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleşiyor. Fuarda bu yıl Ferhat Özgür de TAXI projesi kapsamında yer alıyor.

TAXI, her sanatçının arabada çalınacak bir ses parçası önermeye davet edildiği, bir taksinin içinde gerçekleşen, mekâna özgü, devam eden kolektif bir proje. TAXI, Anri Sala‘nın (Florian Agalliu tarafından Manifesta 2002 Frankfurt‘ta küratörlüğünü yaptığı) “No Formula One No Cry” adlı eserinden yola çıkıyor ve içinde başıboş köpeklerin havlaması boyunca

Formula 1 arabalarının seslerinin duyulduğu bir film müziğinden oluşuyor. Sala’nın müziğinin sunumu, Frankfurt’tan Miami’ye dünyanın dört bir yanındaki farklı taksilerde yapılıyor. Projeye ayrıca taksi şoförü ile doğrudan temas kurmaya yardımcı olan kartvizitler de eşlik ediyor. İlgilenen herkes, basın kartındaki numarayı arayarak ve taksi şoföründen yolculuk süresince ses projesini açmasını isteyerek taksiyi sipariş edebilir.