kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Filmmor’un 20. yılını kutlayacağı Filmmor Şenliği başlıyor

1 Şubat 2022

Filmmor, bu yıl 2 – 9 Şubat 2022 tarihleri arasında gerçekleştireceği Filmmor Şenliği ile 20. yılını kutluyor. Festival, 20. yaşını, 20 yıl önce ilk festivali yaptığı 2 – 9 Şubat tarihleri arasında, 20 yılda ürettiği onlarca film arasından derlediği 20 filmlik bir seçkiyle kutluyor.

Filmmor Şenliği, 20 yıldan 20 kadının katılacağı söyleşiyle başlayacak, Filmmor filmografisinden 18 filmin yanı sıra Filmmor’un 2021 filmleri Hazirandan Sonra ve 7/24 Sokağı’nın filmmoronline.org’da ücretsiz gösterimiyle devam edecek.

2001 yılında feminist sinema yapmak için bir araya gelen beş kadın Klitoris Nedir? adlı bir film yapmaya başlar. Filmin sadece sokak röportajlarını çekmişken, birlikte izlemek için kurgular. Filmin kurgulanan 7 dakikalık hâlinden bir kopya alan her kadın heyecanla filmi başka kadınlara, hatta Türkiye dışında göstermeye, yaymaya başlar. Klitoris Nedir?’in yönetmeni ekip için kurguladığı kopyanın sonuna (hazırlıkları süren ama henüz kurulmayan) Filmmor Kadınların Sinema Atölyesi imzasını eklediği için dünyanın her yerinden Filmmor’un kuruluşunu ve filmini kutlayan, tanışmak, buluşmak isteyen e-postalar gelir. Film Amerika kıtasında dolaşırken, feminist film üretim-dağıtım ağı Women Make Movies (WMM) de izler. WMM de karşısında bir örgüt olduğunu düşünür, 30. yılı vesilesiyle, Klitoris Nedir? gibi “cesur bir feminist film yapan” Filmmor ile işbirliği yapmak ister. Böylece Filmmor’un, WMM filmlerini gösterim hakkı da olacaktır. Değil Türkiye ortağı olmak, WMM filmlerini izlemek için yollar arayan kurulma aşamasındaki Filmmor’un şimdi 20. yılına varan yolculuğu böylece başlar.

Bir avuç kadının emeği, kaynaklarıyla iki festival ve bir atölye yapılır, 2003 yılında kooperatif de resmen kurulur. 2 – 9 Şubat 2002 tarihleri arasında 1. Filmmor Kadın Filmleri Festivali’ni yapan bir grup kadın (Gülşen Duran, Günsel Sipahi, Melek Özman, Suzan Akkaya, Ülkü Songül) ile yola çıkan Filmmor, 20 yılda 65 şehirde 19 festival, 937 film gösterimi, 955 yönetmen, 159 konuk-yönetmen, yüzbinlerce izleyici, 30 uzun 90 spot-kısa film, yüzlerce video, afiş, görsel-işitsel ürün, 4 konferans, 100 söyleşi, 467 sunum-konuk, 12 atölye, 240 atölye katılımcısı,  4 kitap, 2 kılavuz-kitap, onlarca kampanya, 2 dijital platform, yüzlerce dijital eylem-ürün üretti, eyledi, yazdı, söyledi, ağırladı, dolaştı, çekti, var etti.

Ortaçağın cadılarından 21. yüzyılın cadılarına ilham veren bir feminist tarihten beslenen, bazen de yolunu el yordamıyla bulan, bol düş, nadir düş kırıklığı, çoğunlukla amansız bir umutluluk, bazen gelip geçici bir umutsuzluk, sürekli bir direnç, bazen yorgunlukla geçen, kadın dayanışmasının yaşattığı Filmmor’u, 20 yılının hikâyesini 20 kadının anlatması imkansız olsa da Filmmor Şenliği, 1 Şubat 21.00’de 20 kadının katılacağı söyleşi ile başlayacak. 2 – 9 Şubat 2022 tarihleri arasında 20 Filmmor yapımı film çevrimiçi ve ücretsiz gösterilecek.