kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

ğ – kuir formların göçü Schwules Museum’da

6 Mart 2017

Schwules Museum* Berlin 3 – 29 Mart 2016 tarihleri arasında  “ğ – soft g – queer forms migrate” başlıklı bir karma sergiye ev sahipliği yapıyor. Küratörlüğünü Emre Busse ve Aykan Safoğlu’nun üstlendiği sergide Türkiye’den sanatçılar yer alıyor.

ğ – soft g” sergisi temelde Türkiye ve Almanya arasındaki LGBTIQ+ kültürünü inceliyor. Proje, Berlin-İstanbul ya da Türkiye-Almanya hattında LGBTİQ* bireylerin transkültürel etkileşimlerini kavramayı hedefliyor. 1928’de alfabeye katılan ğ harfi, Türkçe formlarla Latin alfabesinin kabulünü de simgeliyor. Ğ harfi bilindiği üzere sadece devamındaki sesli harfi uzatmaya yarıyor ve asla bir kelimenin baş harfi olarak kullanılamıyor. Dolayısıyla aslında ğ harfi Türkçe alfabenin en “queer” harfi.

Sergi şu soruyu soruyor: “ğ harfi Türkiye’den Almanya’ya gitse ne olurdu?”

Sergide eserleri yer alacak sanatçılar:

Yeşim Akdeniz, Hasan Aksaygın, Mehtap Baydu, Taner Ceylan, Ayşe Erkmen, Banu Cennetoğlu, Philippine Hoegen, Cihangir Gümüştürkmen, Nilbar Güreş, Aykan Safoğlu, Erinç Seymen, Viron Erol Vert, Ming Wong.