kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Galeri Nev tekrar Mısır Apartmanı’nda

5 Temmuz 2018

2017-2018 sezonunu Karaköy’deki Juma Art’ta geçiren Galeri Nev İstanbul, Eylül 2018 itibariyle sergilerine yeniden 2007’den beri faaliyet gösterdiği Beyoğlu’ndaki Mısır Apartmanı’nda devam edecek.

Geçtiğimiz aylarda Beyoğlu’ndaki binasını yeni bir yapılanma ile tekrar açan Yapı Kredi Kültür Sanat, tekrar açılan SALT Beyoğlu ve geçici mekânı ile Beyoğlu’na gelen İstanbul Modern’in açtığı yolda diğer kültür kurumları ve galeriler de Beyoğlu’na geri dönmeye devam edecek gözüküyor.

İstanbul’un ilk betonarme yapılarından olduğu bilinen Mısır Apartmanı, Osmanlı devlet adamı, Mısır eyaleti yöneticilerinden Abbas Halim Paşa tarafından Ermeni asıllı mimar Hovsep Aznavuryan’a yaptırılmıştır. Art Nouveau tarzındaki yapının inşası 1905-1910 yılları arasında gerçekleşmiş ve inşaat malzemelerinin büyük bölümü Fransa’dan getirilmiştir. Bina, konağın Sahibi Abbas Halim Paşa tarafından kişisel konut olarak yaptırılmışsa da, Paşa’nın ölümünün ardından varisleri tarafından katlara ayrılmak suretiyle apartmana dönüştürülmüş ve 1940 yılında dönemin ünlü işadamlarından Hayri İpar’a satılmıştır. Sonraki yıllarda, bina katlarındaki daireler el değiştirmiştir. 100 yılı aşkın süredir ayakta olan Mısır Apartmanı’nın dairelerinde Mehmet Âkif Ersoy ve Mithat Cemal Kuntay gibi pek çok önemli kişinin yaşamış olduğu bilinmektedir.