kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Galeri Siyah Beyaz’da yeni sergi: “Kelebeğin Ölümü”

22 Eylül 2020

Galeri Siyah Beyaz, 2020 – 2021 sezonunu 19 Eylül – 19 Ekim 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek, Ali Kotan’ın “Kelebeğin Ölümü” isimli sergisi ile açıyor.

“Kelebeğin Ölümü” sergisi, 2019 yılında Türk edebiyatının duayen isimlerinden Selim İleri ile entelektüel sohbetlerinden beslenerek ürettikleri resim ve yazıları içeren “Gece Sirenleri” serisinden ilk defa sergilenecek resimlerden oluşuyor.

Ali Kotan ve Selim İleri; Faruk Sade’ye ithaf edilen, 330 eserden oluşan ve çalışmaları yaklaşık 3 yıl sene süren bu disiplinlerarası sergi ve kitap projesini “metin ve imgenin dünya karşısındaki varlık ve hiçlik kavgası” olarak tanımlıyor. Daha önce Folkart Gallery ve Cermodern’de sergilenen “Gece Sirenleri” sergisinden Galeri Siyah Beyaz’da gösterilecek eserler ise kitapta var olan ancak henüz sanatseverlerle buluşmamış olanlar.

Adını sanatçının aynı isimli eserinden alan “Kelebeğin Ölümü” sergisinde ayrıca Ali Kotan’ın alışkın olduğumuz dışavurumcu, soyut ve figüratif eserleri ile bu kaotik patlamalarının üzerini beyazla örttüğü eserleri de yer alıyor.