kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Galeri Siyah Beyaz’da yeni sergi: “Zıt”

15 Şubat 2022

Galeri Siyah Beyaz, 4 Şubat – 5 Mart 2022 tarihleri arasında Kirkor Sahakoğlu’nun “Zıt” başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçı, gerçekleşecek bu sergi ile Ankaralı sanatseverlerle ilk kez buluşacak.

Kirkor Sahakoğlu, bu sergisinde birbirine tezat oluşturan fikir ve kavramları bir araya getiriyor. Bu düşünce ve kavramların önce çatıştığı sonra birliktelik oluşturduğu eserleri rastlantısal bir şekilde bir araya geliyor.

Sahakoğlu, farklı renk paletlerinde boya katmanlarının üç boyutlu ve plastik etkisinin öne çıktığı soyut resimlerinden oluşan sergiyi “Siyah ile beyaz, soğuk ile sıcak, bilinç ile bilinçaltı veya kurgu ile rastlantısal kadar ‘zıt’ fikirlerin korkmadan, öylesine, her şeyi kendi akışına bırakıp o muhteşem birlikteliğe kavuştuğu bir sentez bu.” sözleriyle anlatıyor.

İstanbul doğumlu Kirkor Sahakoğlu, Getronagan Lisesi’nin ardından Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Reklam Grafiği Bölümü’nden mezun oldu. Daha sonra Milano’da Istituto Europeo Di Design’da yüksek lisansını tamamladı. Domus Academy’de bir süre eğitim aldı ve atölyelere katıldı. 1985 yılından itibaren Türkiye’nin önde gelen reklam ajanslarında sanat yönetmenliği ve yaratıcı yönetmenlik yaptı. 2010 yılından bu yana serbest çalışan, ajanslara ve kuruluşlara danışmanlık yapan Sahakoğlu, halen Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Sanatlar bölümünde ders veriyor. Çeşitli üniversitelerde seminerler ve atölyeler düzenliyor.