Gümüşlük Akademisi Öktem & Aykut’u ağırlıyor

18 Temmuz 2016

1995 yılında kurulan, Türkiye kültür sahnesi arasında hem konumu hem kültür üretim yöntemi ile farklı bir yere sahip olan Gümüşlük Akademisi2016 yılından başlayarak Öktem&Aykut sanatçılarını ağırlayacak. Gümüşlük Akademisi, 19 Temmuz‘dan itibaren Öktem&Aykut tarafından düzenlenen sergi, atölye çalışması ve misafir sanatçı programlarına ev sahipliği yapacak.

Öktem&Aykut’un Gümüşlük Akademisi’ndeki sergisi 19 Temmuz – 17 Ekim 2016 tarihleri arasında açık olacak. Genco Gülan’ın 25 Temmuz – 6 Ağustos tarihleri arasında düzenleyeceği atölye ile, Eylül ayındaki ilk edisyonuna Toygun Özdemir‘in konuk olacağı misafir sanatçı programı eşlik edecek.

Öktem&Aykut’un İstanbul’daki galerisi ise 6 Eylül 2016 Salı gününe kadar kapalı.

Gümüşlük Akademisi, doğal hayata usulca yerleşen mimari yapısının içinde dörtgen ve yuvarlak yapılı iki ayrı galeri mekanı barındırıyor. Mimar Hüsmen Ersöz’ün hem coğrafyayı hem de gün ışığını zerafetle kucaklayan mekan tasarımına ait dörtgen bölümde Sinan Logie ile Emel Kurhan’ın; yuvarlak alanda ise Francesco Albano ile Mehmet Tekin’in eserleri bir arada görülecek. Şehri içeriden ve organik bir hareketle gören soyutlamaları ile tanınan Logie’nin, Ersöz’ün çizgilerine kusursuzca uyumlu dili; Kurhan’a ait işlemelerdeki kurt ve baykuşların Akademi’nin doğal hayatın ses ve ışığını iç mekana davet eden yapısında yeniden hayat buluşlarına şahitlik ediyor. Albano’nun, bütün Akdeniz sahillerine unutulmaz ve kahredici izler bırakan güncel kitlesel göçe işaret eden heykelleri ise, Tekin’in insanlığın boşlukta ebedi salınışını görselleştiren tuvalleri ile birlikte sergileniyor.