kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Hakan Silahsızoğlu Watermans Arts Center Çocuk Tiyatrosu’nun yeni program direktörü oldu

10 Aralık 2019

Hakan Silahsızoğlu, Londra’nın öncü kültür merkezlerinden Watermans Arts Center’ın Çocuk Tiyatrosu‘nun yeni program direktörü oldu.

Atta Festival‘in kurucusu ve direktörü Hakan Silahsızoğlu, 2020 yılının Ocak ayından itibaren Watermans Arts Center’da Çocuk Tiyatrosu’nun yeni program direktörü olarak çalışmaya başlıyor. Silahsızoğlu, Londra’da yeni işine başlarken, Türkiye’nin bebekler ve çocuklar için tek uluslararası sanat festivali olan Atta Festival’e liderlik etmeye devam edecek.

Batı Londra’da farklı alanlarda kültür-sanat etkinlikleri sergileyen ve 35 yılı aşkın bir süredir sunduğu kaliteli çocuk tiyatrosu ile çocuklara yaratıcılık konusunda ilham veren Watermans Art Center, kaliteli sergi, tiyatro, çocuk tiyatrosu, sinema ve festivaller içeren kapsamlı programıyla, Londra’nın meşhur Kew Gardens bahçesinin karşısında, nehir kıyısındaki çarpıcı atmosferi ile yıl boyunca 400.000’den fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. 238 kişilik tiyatrosu ile Londra’nın önde gelen kültür-sanat merkezi olan Watermans, ayrıca iki açık hava festivaliyle sanatseverleri ağırlıyor.

İngiltere’de bulunan Bristol Old Vic Theatre School oyunculuk bölümü mezunu olan Silahsızoğlu bugüne kadar BBC Radio 4 için kaydedilen radyo oyunlarının yanı sıra İstanbul ve Londra’da çeşitli TV reklamlarında, uluslararası televizyon ve film projelerinde yer aldı.

Kültür operatörü olarak; oyun yazarlarına yönelik çalışmalar yürüten The Fence tiyatro ağı üyesi ve Avrupa’nın en geniş tiyatro çevirileri ağı olan Eurodram’ın Türkçe komitesi eş-koordinatörü olarak çalışmalarda bulunan Silahsızoğlu, performans sanatları alanında faaliyet gösteren New York merkezli ISPA’ya 2016, 2017 ve 2018 yıllarında arka arkaya üç kez “global fellow” olarak katıldı. Silahsızoğlu, çocuklar için performans sanatları alanında dünyanın en prestijli kongresi olan IPAY’in seçici kurulunda yer alıyor. Silahsızoğlu 2016 yılında kurucusu olduğu Türkiye’nin bebekler ve çocuklar için tek uluslararası sanat festivali Atta Festival’in de direktörü.