kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

“Hayaletler” festival yolculuğuna devam ediyor

8 Ekim 2020

Azra Deniz Okyay’ın dünya prömiyerini 77. Venedik Film Festivali’nde yapan filmi “Hayaletler”in festival yolculuğu Ekim’de de devam ediyor.

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Uzun Film Yarışması’nda Türkiye prömiyerini yapan “Hayaletler”, 9 – 18 Ekim 2020 tarihleri arasında düzenlenecek 36. Varşova Film Festivali’nin Keşifler bölümünde gösterilecek ve 13 – 24 Ekim 2020 tarihleri arasında Belçika’da düzenlenecek 47. Ghent Film Festivali’nde, aralarında “There Is No Evil”, “Nomadland”, “Vitalina Varela”nın da olduğu yılın önemli yapımlarıyla ana yarışmada jüri karşısına çıkacak.

Avrupa’nın en önemli festivallerinden biri sayılan ve müziğin sinemadaki öneminin altını çizen Ghent Film Festivali’nin ana yarışmasına seçilen film; Mohammad Rasoulof’un Berlin’den Altın Ayı ödüllü “There Is No Evil”, Chloé Zhao’nun Venedik’te Altın Aslan’ı, Toronto’dan Seyirci Ödülü’nü almış “Nomadland”, Pedro Costa’nın Locarno’da Altın Leopar dahil 3 ödül kazanan “Vitalina Varela”, Fanny Liatard ve Jérémy Trouilh’in Cannes’ın bu yılki özel seçkisine alınan “Gagarine’’, Fransız oyuncu ve yönetmen Maïwenn’in Fanny Ardant ve Louis Garrel’lı “ADN”, “Adrienn Pál” ile tanınan Macar yönetmen Ágnes Kocsis’in “Eden”, Kelly Reichardt’ın Deauville’den Jüri Özel ödüllü “First Cow” ve Sean Durkin’in Jude Law ile Carrie Coon’u buluşturan “The Nest”in de aralarında olduğu 12 film ile birlikte en iyi film dalında Büyük Ödül ve müzik ve ses tasarımı dalında verilen Georges Delerue Ödülü için yarışacak.