Hrant Dink Vakfı’ndan proje gönüllüleri için çağrı

6 Ocak 2017

Hrant Dink Vakfı’nın yürüttüğü Sözlü Tarih ve Kültürel Miras projelerinin 2017 döneminde, mülakatlara katılıp görüşmeleri takip edecek gönüllüler arıyor.

Projeye katılan gönüllüler, farklı odak grup toplantılarına katkı sunacak ve yıl boyunca Hrant Dink Vakfı’nda sözlü tarih metodolojisi ve yerel tarihe dair eğitimler alacak. Proje grubu başvuruları 10 Ocak 2017 gününe dek devam ediyor.

2011 yılından beri devam eden Sözlü Tarih projesi, Türkiye’de ve diasporada yaşayan Ermenilerin taşıdığı siyasi ve kültürel belleğin izlerini sürmeyi, kültürel varoluşun sürekliliğini ortaya çıkarmayı hedefliyor. Bu bağlamda proje Ermeni kimliğine mensup ve kendini Ermeni kökenli olarak tanımlayan kişilerin kendilerini ve ‘öteki’ni nasıl algıladığını bulmayı ve böylelikle, içinde bulundukları ‘gerçekliği’, bir sözlü tarih çalışması kapsamında, siyasi, kültürel ve tarihsel boyutlarıyla yansıtıyor.

Önceki yıllarda DiyarbakırAnkara ve İzmit odaklı yürütülen çalışmalar bu yıl Adana, Kayseri ve Sivas kentlerinde yürütülecek.