kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

İKSV Genel Müdür Görgün Taner’in Avrupa Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı sona erdi

11 Eylül 2018

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Genel Müdürü Görgün Taner, görev süresini tamamlayarak, Avrupa Kültür Vakfı’nda üstlendiği yönetim kurulu başkanlığını Christophe de Voogd’a (Fransa) devretti.

Avrupa Kültür Vakfı’nda 2006’dan bu yana danışma kurulunda, 2010’dan bu yana da yönetim kurulunda görev yapan Taner, 2013 yılında vakfın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı üstlenmişti. Avrupa Kültür Vakfı, yaptığı açıklamada, kültür sektöründeki geniş bilgi birikimiyle ve büyük beceriyle beş yıl boyunca vakfı yönettiği için” Görgün Taner’e teşekkür ederek, başkanlık görevini önümüzdeki dönemde vakfın yönetim kurulu üyelerinden Christophe de Voogd’un üstleneceğini duyurdu.

Paris Siyasi Bilimler Akademisi Tarih Bölümü’nde araştırmacı olan akademisyen Christophe de Voogd, Lahey ve Amsterdam’daki Fransız Enstitüleri’nin direktörlüğünün yanı sıra iki farklı Fransız kültür bakanının danışmanlığını da yürüttü.

On iki yıldır Avrupa Kültür Vakfı Direktörlüğü’nü yürüten Katherine Watson da 1 Ocak 2019 tarihinde emekliye ayrılıyor. Vakfın direktörlüğünü, 15 Kasım 2018 tarihinden itibaren, Open Society Institute (Açık Toplum Enstitüsü) ve Mercator Vakfı’nda çalışmalar yürüten André Wilkens üstlenecek.

Avrupa Kültür Vakfı (European Cultural Foundation – ECF) hakkında

1954 yılında kurulan bağımsız bir kurum olan Avrupa Kültür Vakfı, yaklaşık 60 yıldır Avrupa’da kültürel diyaloğu teşvik eden projeler yürütüyor. Avrupa’nın kültürel çeşitliliğinin anlaşılmasına yardımcı olmak amacıyla kültürel değişim (tandem) projelerini destekleyen Avrupa Kültür Vakfı, Avrupa’nın kültür politikaları ve stratejileri üzerinde etkili olabilmek için çalışmalar yürütüyor ve yaptığı araştırmalarla kültüre daha fazla kaynak ayrılmasını sağlamayı hedefliyor. Avrupa Kültür Vakfı her yıl, sanatçı, aktivist ve düşünürlere Routes Prenses Margaret ödülünü takdim ediyor.