kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Institut français İstanbul’da yeni sergi: “1945’ten Bugüne Fransa ve Dünya: Görsellerle Diplomasi Tarihi”

3 Mart 2022

Institut français İstanbul, 18 Şubat – 10 Nisan 2022 tarihleri arasında, Frankofoni Baharı kapsamında “1945’ten Bugüne Fransa ve Dünya: Görsellerle Diplomasi Tarihi” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Fransız Diplomatik Arşivleri tarafından hazırlanan sergide 1945’ten bugüne önemli tarihi olaylardan bir seçki daha önce yayımlanmamış arşiv belgeleri ve çizer görselleri ile birlikte yer alıyor. 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana, uluslararası ilişkiler tarihi derin dönüşümler geçirdi. Soğuk Savaş, sömürgeciliğin sona ermesi, krizler ve devrimler, Berlin Duvarı’nın yıkılmasından sonr çabucak sönen umut, iklim krizi… Sergi, 1945 yılında Birleşmiş Milletler’in kuruluşundan 2015’teki Paris İklim Sözleşmesi’ne kadar çağdaş dünyayı alt üst eden ve diplomasi tarihine damga vurmuş bu olaylardan bir seçki sunuyor.

Sergiyi oluşturan 20 kadar panonun her biri Fransız Avrupa ve Dışişleri Bakanlığı Arşivleri’nin hiç yayımlanmamış belgelerinden yola çıkarak o dönem görevde bulunan Fransız diplomatların tanıklıkları ya da analizleri ile bir tarihi olayı canlandırıyor. Çizgi roman plakaları ise çizer ya da senaristlerin bahsi geçen olay ya da dönem hakkında tamamen sübjektif yaklaşımlarını içeriyor. Panolar, foto muhabirlerin gerçeğe daha yakın bakışlarını da yansıtabilmek amacıyla olaylar sırasında çekilmiş ve ikon hâline gelmiş fotoğraflarla tamamlanıyor.

Arşiv belgeleri ve sanat eserini yüzleştiren bu sergi tarihi kaynaklara erişimi kolaylaştırmanın yanı sıra, genç nesillere tarihi olaylara eleştirel yaklaşımın da ipuçlarını veriyor. Sergi, aynı zamanda uluslararası ilişkiler tarihinin tükenmez bir ilham kaynağı sunduğu 8. sanatın gelişen sağlığını vurguluyor. Görsellerle diplomasi tarihi sergisi, 2016 – 2020 yılları arasında Diplomatik Arşiv Merkezi müdürlüğünü yapan, hâlen Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Hervé Magro ile çizgi roman uzmanı, danışman Albert Drandov’un (AD2 Yapım) özgün fikrinden doğdu.